Śledczy potrzebują wsparcia

Prokurator Generalny chce od rządu 5 mln zł na wsparcie dla śledczych. Chodzi o dodatkowe środki na 100 etatów dla analityków i asystentów prokuratorów. O sprawie napisał jeden z dzienników.

Śledczy nie radzą sobie ze wzrastającą liczbą skomplikowanych oszustw gospodarczych; których sprawcy stosują wyspecjalizowane transakcje by utrudnić wykrycie przestępstw. Chodzi m.in. o sprawy prania brudnych pieniędzy czy wyłudzania VAT w obrocie złotem. Dodatkowo od 1 lipca wchodzą przepisy o nowej procedurze karnej, która zwiększy obowiązki prokuratorów.

Przez ostanie lata zrobiono wiele by sparaliżować pracę organów śledczych i ścigania – podkreśla poseł Stanisław Piotrowicz wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka

– W Polsce mamy do czynienia z taką sytuacją, że organy ścigania zawsze podążają – można powiedzieć – o pół kroku za światem wielkiego przestępstwa. Sprawcy wielkich afer dysponują potężnymi pieniędzmi, a organy ścigania zawsze mają problemy budżetowe. Z tego, więc względu zasadna jest realizacja tych wniosków, o których mówi prokurator generalny. Czasami odnoszę wrażenie, że rządzącym zależy na tym, żeby sparaliżować ściganie w Polsce – w szczególności jest to nie tylko sprawa niedoinwestowania prokuratury, policji. Jest to także sprawa niedoinwestowania Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Instytucję te dostają środki tylko po to, żeby trwać – powiedział Stanisław Piotrowicz.

Dziś jeden asystent przypada na 25 prokuratorów, a jeden analityk kryminalny na 53 śledczych.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl