fot. Paweł Palembas

Sprawozdanie nt. realizacji ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców

Przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przedstawiają w Sejmie sprawozdanie na temat realizacji w 2014r. ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.

Z danych resortu wynika, że w ubiegłym roku obcokrajowcy kupili w naszym kraju ponad tysiąc hektarów ziemi.  Z tego ponad połowa gruntów trafiła w ręce Holendrów.

MSW wydało w zeszłym roku w sumie blisko 360 zezwoleń na zakup nieruchomości przez obywateli innego kraju.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Polaczek, wiceszef sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych, zwraca uwagę, że oprócz tych danych ważne jest to jak wygląda tzw. szara strefa.

– Czyli przekształcenia własnościowe, które odbywają się w sposób bardziej wyrafinowany i bardziej pośredni. Problem ten narasta zwłaszcza w niektórych częściach Polski – tam, gdzie grunty Skarbu Państwa są dotychczas administrowane przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Tam widziałbym główne zagrożenie, związane ze zbyt lekkim i zbyt liberalnym podejściem do tej sfery – powiedział Jerzy Polaczek.

Zgodnie z ustawą o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, takie zakupy wymagają zezwolenia, które wydawane jest przez szefa MSW.

RIRM

drukuj