fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Sejm: komisja pozytywnie o kandydaturze prof. Banaszaka do TS

Sejmowa komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka pozytywnie zaopiniowała kandydaturę profesora Bogusława Banaszaka na członka Trybunału Stanu. Miałby on zastąpić Rafała Surę, który pod koniec ubiegłego roku zrezygnował z członkostwa w TS, z powodu wybrania go do Rady Polityki Pieniężnej.

Kandydaturę prof. Bogusława Banaszaka wysunęło Prawo i Sprawiedliwość. Poseł tej partii Wojciech Szarama wskazywał w trakcie obrad komisji, że zarówno wykształcenie, jak i bogate doświadczenie zawodowe wskazują, iż Profesor  jest dobrym kandydatem.

Pan profesor urodził się we Wrocławiu w 1955 roku. Jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Zielonogórskiego i dziekanem Wydziału Prawa i Administracji na tym uniwersytecie. Pracuje również w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy. Wykładał na wielu uniwersytetach europejskich pełniąc na części z nich także funkcje administracyjne. Kierował zwykle katedrą polskiego prawa publicznego. Jest autorem licznych publikacji, wykładów – nie tylko w języku polskim, ale również w językach obcych – powiedział poseł PiS.

Przed Trybunałem Stanu za naruszenie Konstytucji lub ustawy odpowiedzialność konstytucyjną ponoszą m.in.: prezydent, premier, członkowie rządu, Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych oraz posłowie i senatorowie. Przewodniczącym Trybunału Stanu jest z urzędu I prezes Sądu Najwyższego.

RIRM

drukuj