Podsumowanie trzech miesięcy programu Rodzina 500 plus

Rząd podsumował pierwsze trzy miesiące funkcjonowania programu Rodzina 500 plus. Złożono 2,6 mln wniosków. Do rodzin trafiło już prawie 5 mld zł.

Premier Beata Szydło na konferencji, w której wzięli również udział ministrowie rodziny, pracy i polityki społecznej oraz finansów, przedstawiła raport Rodzina 500 plus.

Szefowa polskiego rządu powiedziała, że program przynosi wymierne efekty. Polskim rodzinom zaczyna się lepiej żyć. Zapowiedziała, że będą kolejne programy wsparcia rodzin.

Dzisiaj, po tych pierwszych miesiącach realizacji programu Rodzina 500 plus, mogę powiedzieć, że jestem z niego bardzo dumna, bo ten program już po tak krótkim czasie przynosi konkretne wymierne efekty. Jeżeli dzisiaj państwo wyjechalibyście poza granice Warszawy, pojechalibyście na polską prowincję, to usłyszycie tam państwo faktyczne i niewymyślone opowieści ludzi, historie z życia wzięte o rodzinach, które wreszcie mogą pojechać razem na wakacje, które wreszcie mogą myśleć o tym, żeby mieć własne mieszkanie – powiedziała premier Beata Szydło.

Premier zaznaczyła, że priorytetem działań rządu było wsparcie polskich rodzin i przywrócenie im ,,godności życia”.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała, że rozpatrzono 2 mln 200 tys. wniosków. Do zweryfikowania urzędnicy mają jeszcze 390 tys. wniosków.

– 3 mln 240 tys. dzieci otrzymało świadczenie wychowawcze. To są dane z 1 lipca, bo jeszcze wtedy mogliśmy te wnioski też składać. Udział dzieci uprawnionych do świadczenia do 18 roku życia obejmuje przeciętnie 47 procent wszystkich dzieci do 18 roku życia. Po rozpatrzeniu tych wniosków, o których mówiłam, że jeszcze czeka 390 tys., ten udział, ten procent na pewno przekroczy 50 procent – wskazała minister Elżbieta Rafalska.

Jak poinformowała szefowa resory rodziny do polskich rodzin trafiło już prawie 5 mld złotych.

Program Rodzina 500 plus wszedł w życie 1 kwietnia. Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł przysługuje co miesiąc na każde drugie i kolejne dziecko, a w biedniejszych rodzinach również na pierwsze.

Według wstępnych szacunków uprawnionych do uzyskania świadczenia jest ok. 3 mln 700 tys. dzieci. W tym roku rząd przeznaczył na ten cel ok. 17 mld zł.

 


RIRM

drukuj