PAP/Leszek Szymański

Podsumowanie szczytu Rady Europy w Reykjaviku

Solidarność z Ukrainą była wiodącym tematem Szczytu Rady Europy, który odbył się w Reykjaviku. Europejscy przywódcy podpisali deklarację o utworzeniu rejestru szkód wyrządzanych przez Rosjan. Kijów liczy, że będzie to pierwszy krok na drodze do uzyskania odszkodowań.

Szczyt Rady Europy w Reykjaviku był dopiero czwartym w ponad 70-letniej historii organizacji. Ostatni miał miejsce 18 lat temu w Warszawie.

Od tego czasu wyzwania, jakie stoją przed Europą, zmieniły się – podkreślał prezydent Andrzej Duda.

– Dzisiejszy szczyt odbywa się w niezwykle trudnej sytuacji międzynarodowej. Dziś spotkaliśmy się w czasach największej wojny od czasów II wojny światowej, w której stawką są europejskie wartości i tożsamość – mówił prezydent Andrzej Duda.

Ukraina cały czas walczy z rosyjskim najeźdźcą. Na szczycie w Reykjaviku zawiązała się koalicja między Holandią a Wielką Brytanią. Przywódcy tych krajów zobowiązywali się do przekazania Ukrainie samolotów F-16.

Prezydent Andrzej Duda był pytany, czy Polska dołączy do koalicji.

– To my przekazaliśmy właściwie niespotykane ilości uzbrojenia, jeśli chodzi o Unię Europejską. My przekazaliśmy ponad 300 czołgów, my przekazaliśmy prawie wszystkie nasze MiGi-29, o które Ukraina nas od samego początku prosiła. Mamy relatywnie małą ilość F-16, ale jesteśmy gotowi wspierać proces szkolenia ukraińskich pilotów – zaakcentował Prezydent RP.

Prezydent Andrzej Duda podkreślał również, że na Ukrainie dochodzi do zbrodni, które nie mogą pozostawać bez reakcji.

Zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie przeciwko światu muszą być ścigane w najpełniejszym zakresie, aż ostatni sprawca zostanie postawiony przed sądem, a każda ofiara otrzyma sprawiedliwe odszkodowanie za cierpienia – stwierdził prezydent.

Przywódcy państw należących do Rady Europy podpisali deklarację, w której zobowiązali się do stworzenia specjalnego rejestru szkód dokonanych przez Rosję na Ukrainie.

– Mamy 40 krajów, które zapisały się do rejestru, a także Unię Europejską, która jest również ważna. Czekamy, aż trzy kolejne kraje dołączą bardzo szybko, gdy przeprowadzą wewnętrzne procedury – powiedziała Marija Pejčinović Burić, sekretarz generalny Rady Europy.

Kijów wyraził nadzieję, że będzie to pierwszy krok w kierunku utworzenia międzynarodowego mechanizmu odszkodowań dla ofiar rosyjskiej agresji – przekazał premier Ukrainy, Denys Szmyhal.

– Pierwszym krokiem do rozliczenia jest utworzenie międzynarodowego rejestru szkód wyrządzonych Ukrainie przez rosyjską agresję – mówił Denys Szmyhal.

Infrastruktura państwowa i cywilna Ukrainy jest od początku inwazji konsekwentnie niszczona przez rosyjskich zbrodniarzy. Rosja musi zapłacić za wyrządzone szkody.

– Dalszymi krokami może być nie tylko zajęcie rosyjskich aktywów, a przecież duża część jest już zajęta, ale także przekazanie tych aktywów Ukrainie na jej odbudowę – podsumował Egils Levits, prezydent Łotwy.

Prezydent Andrzej Duda – po zakończeniu obrad na szczycie Rady Europy – odbył szereg rozmów bilateralnych. Zbliżający się szczyt NATO był jednym z głównych tematów. Prezydent RP poruszył go m.in. z prezydentem Finlandii, która od niedawna jest członkiem NATO, oraz prezydentem Islandii i prezydent Słowenii.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl