Podpisano przedwstępną umowę ws. przejęcia kopalni Brzeszcze

Dziś została podpisana przedwstępna umowa ws. przejęcia kopalni Brzeszcze przez grupę Tauron. Spółka Tauronu, która w nowej formie ma mieć nazwę „Nowe Brzeszcze – Grupa Tauron” podpisała też porozumienie ze związkowcami z tej kopalni.

Pod koniec ubiegłego tygodnia uzgodnione zostały warunki przedwstępnej umowy sprzedaży za symboliczną złotówkę aktywów kopalni. Związkowcy parafowali też projekt porozumienia, które reguluje kwestie pracownicze.

Kazimierz Grajcarek, przewodniczący sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność podkreśla, że na razie jest to tylko wstępne porozumienie, zaś najważniejsza będzie umowa.

To będzie oznaczało, że prawdopodobnie ta sprawa się sfinalizuje i powstanie nowa spółka wydobywcza przy Tauronie. To się wszystko dzieje, natomiast miało się już zakończyć. Teraz jeszcze niby wszystko wygląda dobrze i oby tak było, jednak problem jest taki, czy podanego rozwiązania nie zakwestionuje UE. Najważniejszą rzeczą jest umowa. Moim zdaniem to wszystko trwa zbyt długo- powiedział  Kazimierz Grajcarek.

Na czwartek zaplanowana została manifestacja w Warszawie. Decyzję w tej sprawie podjął Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy Regionu Śląsko-Dąbrowskiego.

To kolejny etap protestu związanego ze złamaniem przez rząd porozumienia. Koalicja rządowa PO-PSL obiecała górnikom, że do 30 września zostanie utworzona nowa Kompania Węglowa. Tak się jednak nie stało. Od 1 października w kopalniach na Śląsku obowiązuje pogotowie strajkowe.

RIRM

drukuj