Filipiny – Co najmniej 9 ofiar śmiertelnych tajfunu Koppu

Co najmniej 9 osób zginęło, a dziesiątki tysięcy osób zostało ewakuowanych z obszarów na północnym wschodzie Filipin, dotkniętych w niedzielę przez potężny tajfun Koppu. Jak podają lokalne władze, liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć.

Przetaczającemu się przez Filipiny tajfunowi towarzyszą silne wiatry oraz ulewne deszcze, które zrywały dachy i linie energetyczne oraz wyrywały drzewa z korzeniami, a występujące z koryt rzeki zalały tysiące domów, z których wcześniej ewakuowano mieszkańców.

Jak informuje agencja Reutera, filipińscy urzędnicy obawiają się, że liczba ofiar tajfunu może jeszcze wzrosnąć po tym, jak Koppu uderzył z dużą mocą w główną wyspę Filipin – Luzon, pozostawiając kilka miejscowości i wiosek całkowicie odciętych od świata przez występujące lokalnie powodzie oraz głazy i drzewa, blokujące drogi. Ponadto na wielu obszarach nie ma obecnie dostępu do elektryczności.

Koppu, zdegradowany obecnie do pierwszej z czwartej kategorii tajfunu, przemieszcza się obecnie na północ i według prognoz synoptyków za kilka godzin osłabnie do tropikalnego sztormu.

„Nie dotarliśmy jeszcze do wielu obszarów. Około 60-70 proc. naszego miasta jest pod wodą, a miejscami woda osiąga głębokość trzech metrów. Około 20 tys. mieszkańców znajduje się obecnie w odciętych miejscach i potrzebuje wody oraz jedzenia” – powiedział Henry Velarde, wiceburmistrz miasta Jean w prowincji Nueva Ecija, leżącej na północ od stolicy kraju Manili.

Krajowa agencja ds. katastrof poinformowała w poniedziałek, że dwie osoby zginęły pod spadającymi drzewami lub murami budynków. Pozostałe siedem osób według straży przybrzeżnej utonęło w morzu wskutek przewrócenia łodzi.

Ponadto wioski położone z dala od rzek w Nueva Ecija znajdują się obecnie pod wodą, spływającą z gór. „Nie spodziewaliśmy się tego. Poziom wody zaczął nagle się podnosić, a my zaczęliśmy uciekać na wyższe piętra” – powiedział Reynato Simbulan, jeden z mieszkańców Santa Rosa, którzy znaleźli schronienie w pobliskiej szkole.

Jak dodał, mimo że miejscowość ta leży siedem kilometrów od koryta rzeki to wciąż jest zalewana przez napływającą wodę, która – jak podkreślił – zabiła wiele zwierząt oraz zniszczyła kilka domów.

Według filipińskiej agencji ds. katastrof do tej pory blisko 183 tys. osób zostało ewakuowanych do specjalnych schronisk, a ok. 6 tys. osób koczuje w różnych portach na wyspie Luzon.

Około 20 tajfunów i burz nawiedza co roku Filipiny. Koppu jest dwunasty. W 2013 r. tajfun Haiyan przeszedł przez środkowe Filipiny, zrównując z ziemią całe miasta i powodując śmierć ponad 7,3 tys. ludzi.

PAP/RIRM

drukuj