fot. PAP/EPA

Kuba: pod gruzami hotelu Saratoga ratownicy znaleźli już 42 ciała

Liczba ofiar śmiertelnych piątkowego wybuchu w hotelu Saratoga w stolicy Kuby Hawanie wzrosła do 42 – poinformowało kubańskie ministerstwo zdrowia. 17 osób pozostaje w szpitalu.

Ratownicy nadal prowadzą poszukiwania pod gruzami zniszczonego hotelu, ale eksperci już zaczynają zastanawiać się, jaki ma być dalszy los XIX-wiecznego budynku, dawnego magazynu, który na początku ubiegłego wieku został przekształcony w hotel.

Roberto Enriquez, rzecznik wojskowej firmy turystycznej Gaviota, która zarządza Saratogą, powiedział, że według wstępnych szacunków ekspertów 80 proc. hotelu zostało uszkodzone w wyniku piątkowej eksplozji.

Przedstawiciel lokalnych władz Luis Antonio Torres Iribar uzupełnił, że eksplozja naruszyła 38 domów, z których 95 osób musiało zostać przeniesionych do innych lokali. Jeden z budynków sąsiadujących z Saratogą będzie musiał zostać rozebrany.

Hotel Saratoga był luksusowym, pięciogwiazdkowym obiektem w centrum stolicy Kuby. Ostatnio przechodził renowację i miał być w najbliższych dniach otwarty na inaugurację sezonu turystycznego po pandemii SARS-CoV-2. W ostatnich latach gościł m.in. Micka Jaggera, Beyonce i Madonnę.

Do wybuchu, spowodowanego prawdopodobnie wyciekiem gazu, doszło w piątek. Eksplozja była tak silna, że zniszczyła prawie całkowicie zabytkowy XIX-wieczny budynek, którego frontowa ściana legła w gruzach.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl