Irak – w zbiorowych grobach w Tikricie znaleziono 597 ciał 

Z 12 zbiorowych grobów w Tikricie władze ekshumowały do tej pory 597 ciał poinformował w środę rząd Iraku. Tikrit leży na północy kraju, opanowanej latem ubiegłego roku przez dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS), które oskarża się o masakrę uprowadzonych rekrutów. 

„Ekshumowano szczątki 597 męczenników z obozu Speicher” – powiedział dziennikarzom w Bagdadzie iracki minister ds. praw człowieka Mohammed al-Bajati.

W czerwcu 2014 r. uzbrojeni ludzie należący do IS, ekstremistycznego sunnickiego ugrupowania, lub z nim powiązani uprowadzili kilkuset rekrutów, głównie szyitów, zgromadzonych w byłym amerykańskim obozie wojskowym Camp Speicher na północy Tikritu, a następnie zabijali jednego po drugim. Zdjęciami z egzekucji chwaliła się propaganda IS, wzbudzając oburzenie i gniew szyitów.

Zdjęcia te, w połączeniu z apelem najwyższego przywódcy duchowego szyitów w Iraku ajatollaha Alego al-Sistaniego, znacząco przyczyniły się do mobilizacji milicji szyickich walczących razem z siłami rządowymi przeciwko sunnickim dżihadystom.

Część ciał zamordowanych wrzucano do przepływającego przez Tikrit Tygrysu, a większość chowano w zbiorowych mogiłach.

Pod presją rodzin rekrutów uznanych za zaginionych, irackie władze po odbiciu 31 marca w Tikritu zaczęły poszukiwania miejsc pochówków.

Szacuje się, że w „masakrze Speicher” – jednym z najbardziej odrażających mordów popełnionych przez IS na zajętych przez nie terytoriach w Iraku i Syrii – zginęło 1 700 osób.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl