fot. pixabay.com

Irak: USA zestrzeliły irańskiego drona zbliżającego się do amerykańskiej bazy wojskowej

Siły zbrojne USA zestrzeliły w środę irańskiego drona, lecącego w kierunku Irbilu na północy Iraku. Dron zagrażał stacjonującym w pobliżu wojskom amerykańskim – poinformowano w komunikacie Dowództwa Centralnego USA (Centcom).

Armia USA potępiła irańskie ataki na znajdujący się na północy Iraku autonomiczny Region Kurdystanu, określając je „zagrożeniem dla niewinnych cywilów i ciężko wywalczonej stabilności w regionie”. Centcom zaznaczyło jednocześnie, że „nikt z amerykańskiego personelu nie został ranny ani zabity, a ataki nie stanowią zagrożenia dla sprzętu wojsk USA”.

Centcom działa w Iraku na zaproszenie rządu z Bagdadu, aby doradzać i pomagać w walce z Państwem Islamskim.

Stacja CNN poinformowała, że po wykryciu drona wojska USA poderwały myśliwiec F-15. Jeden z amerykańskich urzędników, na którego powołało się CNN, określił incydent „bardzo poważnym”.

Irańskie siły zbrojne kampanię przeciwko znajdującym się w Iraku kurdyjskim opozycjonistom z Iranu rozpoczęły w ubiegłą sobotę. Teheran oskarżył dysydentów kurdyjskich o wzniecanie zamieszek, które wybuchły w kraju 16 września po śmierci w areszcie irańskiej policji obyczajowej Kurdyjki 22-letniej Mahsy Amini.

Według środowego komunikatu ministerstwa zdrowia Regionu Kurdystanu w wyniku ostrzału w regionie zginęło tego dnia dziewięć osób, a 32 zostały ranne.

Stany Zjednoczone nazwały atak „nieusprawiedliwionym naruszeniem irackiej suwerenności i integralności terytorialnej”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl