Podpisano polsko-chińskie memorandum ws. górnictwa

Polska i Chiny podpisały memorandum ws. współpracy w geologii i górnictwie. Ma ono zaowocować m.in. przyspieszeniem prac nad technologią wydobywania gazu z łupków w Polsce – poinformował Główny Geolog Kraju Sławomir Brodziński.

Chińczycy zainteresowani są polskimi technologiami, np. odmetanowania pokładów węgla.

W Chinach od 2008 roku wywiercono ok. 800 odwiertów w poszukiwaniu gazu z łupków, a w zeszłym roku wydobycie gazu ze złóż niekonwencjonalnych w Państwie Środka wyniosło 1,3 mld m sześciennych. W ciągu kilku najbliższych lat Chińczycy chcą pozyskiwać w ten sposób ponad 5 mld m sześc. gazu rocznie.

Poseł prof. Mariusz Orion-Jędrysek, były Główny Geolog Kraju, ma wątpliwości, co do proporcji w tej sprawie oraz stosowanych technologii.

– Chiny, według mojej wiedzy, wykonały już blisko 1000 otworów. W Polsce to 70-kilka mimo, że zaczęliśmy wiele lat wcześniej. Chiny oczywiście mają teraz potężny potencjał – wielokrotnie, może nawet 10-krotnie większy niż polski – jeśli chodzi o ilość gazu w łupkach. I to jest druga sprawa. Trzecia, rzeczywiście Chińczycy stosują swoje technologie, niezwiązane z amerykańskimi, ale też – co jest istotne – Chiny nie przestrzegają wielu praw związanych z licencjami. To oznacza, że chińskie technologie zastosowane w Polsce mogą być zaskarżone. (…) Podpisywanie tego dokumentu – już po przegranych wyborach – jest po prostu w mojej opinii tylko PR-owskie – ocenia prof. Mariusz Orion-Jędrysek.

Obecnie w naszym kraju realizowany jest program „Blue Gas – Polski Gaz Łupkowy”. Celem jego jest wsparcie rozwoju technologii związanych z wydobyciem gazu łupkowego. Ma być on realizowany do 2022 r. W program zaangażowane są m.in. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju czy Agencja Rozwoju Przemysłu.

RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl