fot. pixabay.com

Podlaskie: Leśnicy zachęcają do kupienia choinki na święta prosto z plantacji

Ponad 17 tys. świątecznych drzewek na Boże Narodzenie przygotowali leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. W sobotę i niedzielę można wybrać, samemu wyciąć i kupić takie drzewko w Nadleśnictwie Knyszyn.

Leśnicy przekonują, że naturalne drzewka są najbardziej przyjazne środowisku. Sprzedaż choinek będzie prowadzona we wszystkich 31 nadleśnictwach należących do RDLP w Białymstoku.

Weekendowa akcja na plantacji choinkowej w Nadleśnictwie Knyszyn odbywa się niedaleko Białegostoku, w miejscowości Przewalanka. W ten sposób leśnicy chcą zachęcić okolicznych mieszkańców do zakupu naturalnych drzewek. Akcja co roku cieszy się dużym zainteresowaniem. Po choinkę przyjeżdżają całe rodziny, chodzą po plantacji i wybierają tę wymarzoną, by następnie samodzielnie ją ściąć i zabrać do domu. Leśnicy zapewniają, że pożyczą sprzęt do ścinania i pomogą zapakować drzewko do samochodu. Po drzewko można przyjechać w godz. 9.00-14.00.

Podobna akcja odbędzie się w przyszłą sobotę w Nadleśnictwie Gołdap.

Większość nadleśnictw rozpocznie sprzedaż drzewek od 16 grudnia, a choinki będzie można też kupić przed świętami prawosławnymi – zapewniają leśnicy.

Jak informują, w ubiegłym roku w nadleśnictwach RDLP w Białymstoku sprzedano ponad 10 tys. choinek.

„Cieszy nas to, ponieważ wystrój świąteczny naturalnym bożonarodzeniowym drzewkiem jest najbardziej przyjazny dla środowiska” – podał rzecznik RDPL w Białymstoku Jarosław Krawczyk.

Leśnicy zachęcają do posiadania żywych drzewek, a nie plastikowych.

„Nie ma sensu dodawać kolejnych kilogramów plastiku do swojego otoczenia akurat na Boże Narodzenie. Żywe choinki są za to całkowicie ekologiczne. Podczas kilkuletniego, intensywnego wzrostu na specjalnie przygotowanej plantacji drzewek wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla” – podał Jarosław Krawczyk. Dodał, że po wycięciu, pozostałe w glebie korzenie wzbogacają ją w próchnicę, a po świętach można wykorzystać choinkę np. jako składnik kompostu czy ściółkę pod rośliny.

Jarosław Krawczyk poinformował, że na terenie RDLP w Białymstoku, w północno-wschodniej Polsce, plantacje choinek zajmują ok. 50 ha. Dodał, że drzewka świerkowe pozyskuje się z planowanych przez leśników przerzedzeń wykonywanych jako cięcia pielęgnacyjne oraz ze specjalnych powierzchni – plantacji choinkowych, od początku zakładanych z przeznaczeniem na sprzedaż drzewek.

„Najczęściej są to miejsca w lesie, na których nie mogą rosnąć wysokie drzewa, np. pod liniami energetycznymi, lub w przyszłości planowane jest inne wykorzystanie tej powierzchni – np. będzie tam założona szkółka leśna” – dodał.

PAP

drukuj