fot. ipn,gov.pl

Podkarpackie: w Hyżnem odsłonięto mural upamiętniający gen. Władysława Sikorskiego

Mural upamiętniający gen. Władysława Sikorskiego odsłonięto w niedzielę na budynku szkolnym w Hyżnem koło Rzeszowa (Podkarpackie). W sobotę minęła 77. rocznica śmierci Sikorskiego.

Jak zaznaczyła Katarzyna Gajda-Bator z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, „miejsce, w którym mural został namalowany jest nieprzypadkowe”.

„W Hyżnem poznali się rodzice Sikorskiego. Natomiast on sam w latach 1887-1893 uczęszczał do miejscowej szkoły” – przypomniała.

Gen. Władysław Sikorski zawsze uważał Hyżne za swoją rodzinną miejscowość. Najpierw chodził do miejscowej szkoły, a potem odwiedzał mieszkająca tutaj matkę. Kiedy 20 kwietnia 1941 roku w Chicago spotkał się z przedstawicielami klubu „Hyżne” w księdze pamiątkowej napisał: „Pozdrowienia dla Polaków i Polek z pięknych i drogich mojemu sercu okolic Hyżnego, Grzegorzówki i Dylągówki”.

Autorem muralu jest rzeszowski plastyk Arkadiusz Andrejkow. Wcześniej był twórcą murali przedstawiających m.in. płk. Leopolda Lisa-Kulę, czy Stanisława Wyspiańskiego.

Odsłonięcie muralu poprzedziła Msza św. w miejscowym kościele. Potem uczestnicy uroczystości przeszli pod budynek szkoły.

Uroczystość upamiętnienia zorganizował miejscowy samorząd, a mural przygotował rzeszowski IPN.

Gen. Władysław Sikorski urodził się w 1881 roku w Tuszowie Narodowym koło Mielca. Był politykiem, m.in. premierem rządu w II RP, a także Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych i szefem rządu RP na uchodźstwie. Zginął 4 lipca 1943 roku w katastrofie lotniczej w Gibraltarze.

PAP

drukuj