Podkarpackie: prezydent Andrzej Duda zwiedził fabrykę ML System

Prezydent Andrzej Duda zwiedział w czwartek fabrykę ML System w Zaczerniu k. Rzeszowa. Firma wytwarza innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). W 2016 roku spółka została laureatem Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP.

Jak powiedział PAP właściciel firmy Dawid Cycoń, który oprowadzał prezydenta po zakładzie, Andrzej Duda wysłuchał krótkiej prezentacji dotyczącej technologii, która powstaje w dziale badań i rozwoju spółki.

„Pan prezydent zwiedził całą produkcję, zobaczył jak wytwarzane są nowoczesne moduły fotowoltaiczne, a także szyby, które dają prąd i które grzeją. Widział też prototypy dachówek fotowoltaicznych” – dodał.

Dawid Cycoń podkreślił, że otrzymana dwa lata temu Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP sprawiła, że firma stała się rozpoznawalna w całej Polsce.

„Wcześniej byliśmy znani na Podkarpaciu i w Polsce mało kto o nas słyszał. Po nagrodzie prezydenta staliśmy się rozpoznawalną marką w Polsce. Dzisiaj pracujemy nad tym, żebyśmy byli rozpoznawalni na świecie” – powiedział.

Dwa lata temu ML System zatrudniał ok. 70 osób, obecnie pracuje tam 140 osób, w tym 20 w dziale B+R.

Firma zajmuje się głównie tworzeniem materiałów, które zamieniają tradycyjne materiały budowlane na takie, które są aktywne fotowoltaicznie, m.in. zamienia żaluzje zewnętrzne na budynkach, na takie, które wytwarzają prąd, oprócz tego mogą też ogrzewać budynek. Jak powiedział Dawid Cycoń, firma obecnie pracuje, aby takie instalacje wyświetlały też obrazy.

PAP/RIRM

drukuj