fot. Monika Bilska

Podkarpackie: uroczystości pogrzebowe żołnierza podziemia niepodległościowego

Jan Borek ps. Jastrząb, żołnierz niepodległościowego podziemia, spoczął w niedzielę na cmentarzu w rodzinnej Lubatowej koła Krosna (Podkarpackie). Uroczyste pożegnanie odbyło się z asystą wojskową. Uczestniczyło kilkaset osób.

Szczątki Jana Borka zostały odnalezione podczas prac poszukiwawczych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w lipcu 2019 r. w pobliżu przysiółka Sadyba, pod szczytem Leskowca, w Beskidzie Małym.

Jan Borek był partyzantem Armii Polskiej w Kraju. Urodził się 16 grudnia 1924 r. w Lubatowej. W trakcie okupacji niemieckiej przypuszczalnie współpracował z lokalnymi strukturami konspiracyjnymi.

W 1944 r. rozpoczął służbę w 18. pułku piechoty 6. Dywizji Piechoty „ludowego” Wojska Polskiego. Uczestniczył w walkach z Niemcami, m.in. w zdobywaniu Kołobrzegu.

W tym czasie jego ojciec, Cyprian, który w 1939 r. walczył w szeregach batalionu ON „Krosno” i znalazł się w niewoli sowieckiej, został żołnierzem II Korpusu Polskiego i brał udział w walkach m.in. pod Monte Cassino.

Po zakończeniu działań wojennych Jan Borek wraz ze swoją jednostką znalazł się w rejonie Krakowa. Zdezerterował 18 sierpnia 1946 r. i dołączył do oddziału partyzanckiego Armii Polskiej w Kraju dowodzonego przez sierż. Jana Ziomkowskiego „Śmiałego” i działającego w górskich okolicach Beskidu Małego.

W konspiracji działał pod pseudonimem „Jastrząb” i został awansowany – zapewne ze względu na doświadczenie wojenne – do stopnia kaprala. Uczestniczył w akcjach wymierzonych w żołnierzy WP, funkcjonariuszy MO, członków PPR i współpracowników komunistów. Partyzanci prowadzili także kolportaż ulotek i odezw o treści antykomunistycznej.

Zginął 24 października 1946 r. w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Ciężko ranny został przeniesiony do leżących w pobliżu obozowiska zabudowań przysiółka Sadyba, część miejscowości Targanice, na zboczach góry Leskowiec, gdzie wkrótce zmarł.

Został pochowany przez towarzyszy broni z honorami w leśnej mogile pod szczytem Leskowca. Szczątki Jana Borka odnaleziono podczas prac poszukiwawczych prowadzonych przez IPN w lipcu 2019 r. w pobliżu przysiółka Sadyba, pod szczytem Leskowca, w Beskidzie Małym.

W niedziele w uroczystościach pogrzebowych uczestniczyło kilkaset osób; głównie mieszkańców Lubatowej i okolicznych miejscowości. Była młodzież, żołnierze Wojska Polskiego, samorządowcy. Zmarłego 76 lat temu żołnierza pożegnała rodzina.

Pośmiertnie Jan Borek „Jastrząb” postanowieniem z 28 marca 2022 roku prezydenta Andrzeja Dudy został odznaczony Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl