Podkarpackie: z Rzeszowa na Słowację wyruszy specjalny pociąg

Dziś z Rzeszowa wyruszy pociąg, którym będzie można dojechać do słowackiej miejscowości Medzilaborce. Akcja jest formą promocji wakacyjnych połączeń ze Słowacją, które samorząd województwa podkarpackiego chciałby w przyszłości uruchomić.

Jak poinformował PAP marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, obecnie nad uruchomieniem takiego połączenia pracują różne zespoły, m.in. na szczeblu ministerstw ds. transportu obu krajów.

„Naszym celem jest zawarcie niezbędnych porozumień, tak aby najpóźniej w przyszłym roku uruchomić regularne połączenia kolejowe pomiędzy Polską i Słowacją. Przychylne temu przedsięwzięciu są również władze samorządowe Kraju Preszowskiego” – dodał marszałek.

Władysław Ortyl zaznaczył, że kolejne spotkanie w tej sprawie zaplanowane jest na 24 września. Wówczas odbędą się także rozmowy władz samorządowych województwa podkarpackiego i Kraju Preszowskiego.

Pociąg wyjedzie z Rzeszowa o godz. 6.30 i będzie to normalny kurs relacji Rzeszów – Łupków, który w tym dniu będzie przedłużony do miasta Medzilaborce. Podróżni, którzy zechcą pojechać tym pociągiem na Słowację, będą mogli skorzystać z bezpłatnego przejazdu na odcinku Łupków – Medzilaborce, ale muszą mieć wykupiony w tym dniu bilet na przejazd do stacji końcowej. Przyjazd na Słowację zaplanowany został na godz. 11.30.

Do akcji promującej uruchomienie połączenia między stolicą Podkarpacia a Medzilaborce włączył się też burmistrz tego miasta i zadeklarował dla uczestników przejazdu m.in. bezpłatny wstęp do muzeum Andy Warhola oraz udział z koncercie w miejscowym amfiteatrze. Pociąg odjedzie z Medzilaborce do Rzeszowa o godz. 17.

Organizatorem specjalnego połączenia jest urząd marszałkowski oraz spółka Przewozy regionalne.

PAP/RIRM

drukuj