Koncert Orkiestry Wojskowej w Rzeszowie

Śpiew jest bardzo piękną formą modlitwy. Święty Augustyn powiedział, że „kto śpiewa, ten dwa razy się modli”. Jest to bardzo pozytywne zjawisko, gdy ludzie chcą śpiewać. Śpiew bowiem jednoczy ich ze sobą, buduje więzi i wprowadza radość.

Chrześcijaństwo jest religią ludzi radosnych, dlatego też najlepiej jest tą radość wyrażać poprzez śpiew na chwałę Bożą.

W niedzielę po Mszy św. o godz. 12.30 w parafii Garnizonowej w Rzeszowie odbył się Koncert Kolęd w wykonaniu Orkiestry Wojsk Lądowych z Rzeszowa pod dyr. Kapitana Andrzeja Kufla oraz grupy wokalnej z Klubu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Reżyserem Koncertu była pani Ewa Jaworska – Pawełek. Występ ten był zatytułowany: „Pójdźmy wszyscy do stajenki, Jezusa narodzonego – posłuchajmy…””.

Celem Koncertu było kultywowanie polskiej tradycji kolędowania, przypomnienie starych, zapomnianych kolęd czy pastorałek, a także zaprezentowanie tych nowych. Zauważa się niestety, że coraz bardziej zanika tradycja śpiewania kolęd w polskich domach. Stąd też organizatorzy tego Koncertu chcieli zachęcić wszystkich, aby na nowo odkryli bogactwo i piękno kolęd oraz poczuli radość śpiewając i wsłuchując się w ich treść.

Orkiestra Wojskowa, którą gościła w parafii Garnizonowej w Rzeszowie, powstała w 1944 r. w Przemyślu, następnie została przeniesiona do Tomaszowa Lubelskiego, potem do Radzynia Podlaskiego, po czym ponownie wróciła do Tomaszowa Lubelskiego.

9 maja 1945 r. Orkiestra została oddelegowana do Inowrocławia, a w grudniu 1946 r. przeniesiona do Rzeszowskiego Garnizonu.

W dotychczasowej swej działalności Orkiestra wielokrotnie zajmowała czołowe lokaty w przeglądach i na Ogólnopolskich Festiwalach Orkiestr Wojskowych. Zdobyła m.in. „Kryształową Buławę” oraz liczne wyróżnienia na szczeblu Okręgu i Wojska Polskiego. Muzycy koncertowali w Niemczech, Austrii, w Czechach oraz podczas wizyty w 1998 r. u Ojca Świętego Jana Pawła II w Watykanie. Zajęli I miejsce w 40. Jubileuszowym Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Garnizonowych w Świeradowie Zdroju.

Rzeszowscy muzycy mają na swoim koncie też liczne nagrody i prestiżowe wyróżnienia. W maju 2008 r. Orkiestra otrzymała wyróżnienie od Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych za szczególne osiągnięcia i profesjonalizm w działalności szkoleniowej i muzyczno – artystycznej. W listopadzie 2008 r. Departament Wychowania i Promocji Ministerstwa Obrony Narodowej wyróżnił ją dyplomem i statuetką „HUSARZ” za szczególne osiągnięcia w działalności kulturalno-oświatowej.

Wyróżnienia i sukcesy Orkiestry Garnizonowej Rzeszów zaowocowały licznymi propozycjami udziału Orkiestry w festiwalach i koncertach zagranicznych:

  • 16 – 21 września 2008 r. – III Festiwal Orkiestr Wojskowych w Bułgarii,
  • 9 – 10 listopada 2008 r. – Koncert w Budapeszcie z okazji 90-tej Rocznicy Odzyskania Niepodległości,
  • 15 – 17 listopada 2008 r. – Koncert Orkiestr Wojskowych na Ukrainie
  • 22 – 24 stycznia 2009 r. – Festiwal Orkiestr Wojskowych w Niemczech.

A w to styczniowe, niedzielne popołudnie artyści wojskowi wystąpili przed wiernymi parafii

Garnizonowej w Rzeszowie, którzy mogli wsłuchiwać się i podziwiać kunszt gry i śpiewu pięknych kolęd.

„Artyści w mundurach” wykonali piękne tradycyjne kolędy i pastorałki takie jak: Lulajże Jezuniu, O, Gwiazdo Betlejemska, Pójdźmy wszyscy do stajenki, Jezusa narodzonego, Przybieżeli do Betlejem, Mędrcy świata, Gdy się Chrystus rodzi, a także i te mniej znane: Hej w Dzień narodzenia, czy Święty czas. Ku radości dzieci wykonano także piosenkę świąteczną pt: Dzwonki sań.

Na koniec artyści wykonali bardzo wymowną i serdeczną piosenkę pt.: Przekażmy sobie znak pokoju. Był to bardzo miły czas, podczas którego można było przedłużyć sobie radość Okresu Bożego Narodzenia.

Ks. Paweł Liszka/RIRM


Galeria:

drukuj