Podkarpackie: Kongres Europa Christi m.in. w podrzeszowskiej Jasionce

Przypomnienie o solidarności chrześcijan i opartych na Ewangelii korzeniach kontynentu to jedna z myśli przewodnich II Międzynarodowego Kongresu Europa Christi. Wydarzenie w połowie października odbędzie się m.in. podrzeszowskiej Jasionce na Podkarpaciu.

Kongres organizuje Fundacja Myśląc Ojczyzna, a jego współorganizatorem jest samorząd woj. podkarpackiego.

We wtorek na konferencji prasowej w Rzeszowie marszałek województwa Władysław Ortyl podkreślił, że samorząd województwa, dbając m.in. o rozwój infrastruktury w regionie, nie może „pozostawać obojętny na sprawy związane z rozwojem i formacją duchową”.

„Uważamy, że Podkarpacie jest szczególnym regionem, gdzie wartości związane z tradycją, kulturą, dziedzictwem naszych przodków i wiarą naszych ojców są szczególnie traktowane. To łączy się z naszą solidnością i pracowitością, z naszą religijnością. I dobrze ukazuje, że to właśnie my mamy przywilej i obowiązek, aby takie międzynarodowe wydarzenie gościć” – argumentował Ortyl.

W tym roku kongres Europa Christi będzie miał swoje odsłony w wielu miejscach Polski. Rozpocznie się 14 października na Jasnej Górze, później debaty w ramach kongresu odbędą się m.in. w Warszawie, Lubinie, Łodzi i Krakowie. Spotkania będą poświęcone takim tematom jak rechrystianizacja Europy, Kościół w Europie czy prawo, a wartości w Europie.

W Jasionce 15 października odbędzie się sesja Młodzi w Europie. Dzień później, w 40. rocznicę wyboru na papieża Karola Wojtyły, odbędzie się wielki międzynarodowy koncert Dekalog.

Moderator ruchu Europa Christi ks. Ireneusz Skubiś zaznaczył na konferencji, że Europa jest dziś zagrożona odejściem od swych chrześcijańskich korzeni.

„Chrześcijanie muszą działać, aby powrócić do swych fundamentów, przypomnieć sobie i innym o Ewangelii i Dekalogu. Wielokrotnie mówił o tym oraz o niebezpieczeństwach dla Europy św. Jan Paweł II. Pragniemy przypomnieć jego naukę i stąd tytuł tegorocznego kongresu +Wizja Europy w ujęciu św. Jana Pawła II+” – dodał ks. Skubiś.

W ramach rzeszowskiej części kongresu odbędzie się też dziękczynna eucharystia, a także dyskusje, wystawy i spotkania. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, konieczne jest wcześniejsze zarejestrowanie się na stronie www.deomeo.pl.

Ruch Europa Christi powstał w 2016 roku. Pierwszy kongres odbył się w 2017 roku w Częstochowie, Łodzi i Warszawie.

PAP/RIRM

drukuj