„Ikar – Stan Wyjątkowy” – dziś premiera filmu o częstochowskiej „Solidarności”

W Częstochowie odbędzie się dziś premiera filmu dokumentalnego „Ikar – Stan Wyjątkowy”. W Muzeum Monet i Medali Jana Pawła projekcja przybliży historię częstochowskiej „Solidarności” związanej z wydarzeniami z listopada 1980 r. Realizatorem dokumentu jest stowarzyszenie Dumni z Polski.

Premiera filmu rozpocznie się o godz. 17.00. Drugi pokaz będzie miał miejsce w listopadzie br. w Warszawie.

„Ikar – Stan Wyjątkowy” to film dokumentalny, który ma na celu przedstawienie nieopowiedzianej do tej pory historii częstochowskiej „Solidarności” związanej z wydarzeniami z listopada 1980 r.: wprowadzeniem stanu wyjątkowego w Częstochowie oraz protestem w klubie „Ikar”.

Po wprowadzeniu stanu wyjątkowego przez wojewodę częstochowskiego Mirosława Wierzbickiego działacze solidarnościowi rozpoczęli ośmiodniowy strajk w klubie „Ikar”. Konsekwencją protestu było odwołanie wojewody, prezydenta Częstochowy, ich zastępców oraz przewodniczących WRN i MRN.

Bohaterami filmu są założyciele, członkowie i współpracownicy częstochowskiej „Solidarności” z tamtych lat. Tłem dla ich wspomnień są dawne zakłady pracy oraz miejsca ważne dla mieszkańców miasta (t.j. Jasna Góra, Częstochowski Klub Solidarności, redakcja tygodnika „Niedziela”). W produkcji wykorzystano niepublikowane dotąd nagrania z negocjacji w „Ikarze”, archiwalia Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Częstochowie, materiały ze źródeł prywatnych, jak również te zgromadzone przez IPN.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje.

RIRM

drukuj