fot. KAS

Podkarpacie: Funkcjonariusze KAS udaremnili przemyt blisko 2 mln sztuk papierosów

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Podkarpacia podczas kontroli ciężarówki na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej wykryli przemyt blisko 2 mln sztuk papierosów. Kontrabanda o rynkowej wartości 1,4 mln zł ukryta była w torfie.

Jak poinformowała PAP w środę Edyta Chabowska, rzecznik prasy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, zgodnie z dokumentami okazanymi do kontroli przez 29-letniego kierowcy ukraińskiej ciężarówki, w samochodzie znajdować miał się nawóz, który miał trafić do jednego z krajów Unii Europejskiej.

,,Funkcjonariusze Służby Celno – Skarbowej z oddziału celnego w Korczowej podjęli jednak decyzję o prześwietleniu ciężarówki urządzeniem RTG. Następnie dokonali całkowitego wyładunku towaru z naczepy” – dodała Edyta Chabowska.

Podczas rewizji pojazdu funkcjonariusze wykryli, że w ciężarówce znajdują się papierosy bez polskich znaków akcyzy. Papierosy ukryte były w foliowych workach przysypanych torfem, które umieszczono w pojemnikach z plastiku. Te z kolei umieszczono na paletach.

Jak zaznaczyła Edyta Chabowska, w sumie wykryto prawie 2 mln sztuk papierosów, których rynkowa wartość szacowana jest na 1,4 mln zł.

,,Aktualnie trwają ustalenia skąd pochodziły papierosy i kto miał być ich odbiorcą. Wszczęte zostało postępowanie karne skarbowe w sprawie przemytu, w ramach tego postępowania zatrzymane zostały papierosy i pojazd, którym były przewożone” – powiedziała rzecznik prasy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Za przemyt takiej ilości papierosów grozi kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

W 2018 r. funkcjonariusze KAS z Podkarpacia udaremnili wprowadzenie do nielegalnego obrotu ponad 26 mln sztuk papierosów o rynkowej wartości 18 mln złotych.

PAP/RIRM

drukuj