Podatek dochodowy dla rolników

Polscy rolnicy od 2014 roku będą płacić podatek dochodowy.  Projekt ustawy w tej sprawie został już uzgodniony z resortem finansów- poinformował minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

 

Podatek dochodowy będą naliczać gminy, a wpływy z tego tytułu  zastąpią dochody z podatku rolnego. Jego stawka na początku powinna być na tym samym poziomie co podatek rolny. Rolnicy mają zaakceptować wprowadzenie podatku, a  w 2013 r. będą szkolenia, które mają przygotować ich do tych zmian.

 

Rząd zapowiada zmiany, natomiast nie przeprowadza konsultacji ze związkami zawodowymi. W 2013 r. miały być już prowadzone rozliczenia.

 

Szybkie zmiany w tak krótkim czasie są niedozakceptowania – akcentuje senator Jerzy Chróścikowski, Członek senackiej komisji rolniczej, przew. Solidarności Rolników Indywidualnej.

 

„Jeśli chodzi o nową propozycję, boleje tylko nad tym, że wcześniej nie podlegała konsultacjom z organizacjami i związkami zawodowymi. Bo uważam, że powinny być wcześniejsze negocjacje chyba, że te negocjacje dopiero mają się rozpocząć, rozmowy i dialog powinien się toczyć i do tego musi dojść jak najszybciej. Jeśli to są zapowiedzi, że tym bardziej ma to być do 2014 roku, a jak pamiętamy z zapowiedzi wcześniejszych wynikało, że szkolenia miały być robione i w 2013 roku,  również miały być rozliczenia. Także w związku z tym, termin jest krótki i w ogóle nie do przyjęcia przez związki zawodowe i wielokrotnie stawialiśmy tutaj swój zdecydowany sprzeciw”- powiedział senator Jerzy Chruścikowski.

 

Gminy przy sposobie naliczania podatku mogą nie  odnotować zysku, ale stracić, tak jak to było w przypadku podatku od posiadania pojazdów- zwraca uwagę senator Jerzy Chróścikowski.

 

„Mówienie, że to zastąpi podatek dochodowy rolny podatkiem dochodowym, może być takim złudnym oszustwem, jak to zrobiono przy podatku o pojazdach, czyli podatek od posiadania pojazdów samochodów kiedy to samorządy miały odzyskać taki sam zwrot dochodu z tytułu pobieranych opłat, a okazało się że może to być oszustwo, że gminy stracą na tym dużo. Wpierw trzeba wprowadzić równe szanse konkurencji w ramach wspólnej polityki rolnej a rząd się powinien tym bardziej zająć i mówić również, że mamy mieć równe prawa w Unii Europejskiej” – podkreśla senator Jerzy Chróścikowski.

 

Dodatkowo od 2013 roku w gospodarstwach o pełnym rozrachunku rolnicy będą musieli prowadzić księgę przychodów i rozchodów. Natomiast w gospodarstwach do 6 ha ma być wprowadzony podatek ryczałtowy.

 

Wypowiedź senatora Jerzego Chróścikowskiego:


Pobierz Pobierz

 

 

Autor: RIRM / Źródło: Radio Maryja
drukuj