PO skarży do TK nowelę ustawy o Trybunale

Platforma Obywatelska złoży dziś skargę do Trybunału Konstytucyjnego na nowelę ustawy o Trybunale, którą wczoraj podpisał prezydent. Poseł Grzegorz Schetyna, były szef polskiej dyplomacji, powiedział, że skarga będzie dotyczyła wszystkich zmian, pod którymi podpisał się prezydent Andrzej Duda.

Nowelizacja stanowi m.in., że Trybunał Konstytucyjny co do zasady ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów. Orzeczenia będą zapadać większością 2/3 głosów.

Poseł Andrzej Matusiewicz, wiceszef sejmowej komisji sprawiedliwości, podkreśla, że jest to hucpa polityczna Platformy Obywatelskiej. Parlamentarzysta ma także wątpliwości, czy Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy skargę zgodnie z nowym prawem – czyli zgodnie z kolejnością wpłynięcia wniosku.

– Myślę, że Trybunał się nie zastosuje. To widać po postawie prezesa, który zachowuje się tak, jakby był politykiem. Ocenia innych, ocenia działania ministra sprawiedliwości, prezydenta. Ministra sprawiedliwości nazywa „panem Zbyszkiem”. Podejmuje różnego rodzaju działania, których nie powinien podejmować jako prezes Trybunału Konstytucyjnego – zwraca uwagę poseł Andrzej Matusiewicz.

Nowela o Trybunale Konstytucyjnym weszła w życie z chwilą opublikowania w Dzienniku Ustaw.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl