PO podsumuje dziś kampanię i wyniki wyborów

Dziś wieczorem zbierze się zarząd krajowy Platformy Obywatelskiej, który podsumuje kampanię i omówi wyniki niedzielnych wyborów do europarlamentu.

Premier Donald Tusk mówił, że zdaje sobie sprawę, iż kolejne wybory będą trudniejsze. Wiceszef PO Cezary Grabarczyk akcentował z kolei, że potrzebna jest dalsza mobilizacja Platformy.

Anna Sikora, szefowa zespołu PiS monitorującego wybory, akcentuje, że analiza, którą przeprowadzi PiS i jaką winna przeprowadzić także PO i PKW powinna skutkować zmianą prawa.

– To nie może być tak, że prawo wyborcze dozwala tak swobodnie na bałagan wyborczy najważniejszym, możliwym aktem demokracji i nie może być przeprowadzone w ten sposób. Różnica, np. pomiędzy Prawem i Sprawiedliwością a Platformą Obywatelską wynosząca tylko 25 tys. głosów na 27 tys. obwodowych komisji, każe się zastanawiać, jak to wszystko tak naprawdę ma wyglądać, bo ja rozumiem, że dla Sądu Najwyższego w III RP, dla PKW każdy przypadek jest przypadkiem, który oni określają jako niemający wpływu na wybory. Wydaje mi się, że nawet, gdy zgubi się jeden głos, nawet gdy jeden worek z głosami ląduje gdzieś w jakichś piwnicach, to jest nieprawidłowość na ogromną skalę – powiedziała Anna Sikora.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego PO zaledwie o 0,3 proc. wyprzedziła PiS. Obie partie będą miały po 19 mandatów w europarlamencie. W porównaniu z euro-wyborami w 2009 r. Platforma straciła ok. 12 proc. poparcia.

RIRM

drukuj