fot. PAP/Marcin Obara

Płk Józef Koleśnicki uhonorowany medalem „Pro Bono Poloniae”

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR) Jan Józef Kasprzyk wręczył w poniedziałek w Warszawie medal „Pro Bono Poloniae” płk. Józefowi Koleśnickiemu z okazji jubileuszu 100-lecia kombatanta.

https://twitter.com/Kombatanci/status/1513493133484511239

„To dla mnie ogromny honor i zaszczyt, że mogę w dniu jubileuszu wręczyć medal >>Pro Bono Poloniae<<, który w swej definicji i nazwie ma słowa >>dla dobra Polski<<. Bo pańskie życie było właśnie takie, jak dewiza tego medalu (…). Wtedy, kiedy Ojczyzna była zniewolona, kiedy trzeba było walczyć z niemieckim okupantem pan pułkownik był w pierwszym szeregu ludzi walczących o wolność, o suwerenność o niepodległość” – powiedział szef UdSKiOR wręczając medal płk. Józefowi Koleśnickiemu.

Zwrócił uwagę, że płk Koleśnicki „już jako emeryt starał się mobilizować i scalać środowisko kombatanckie, działając na jego rzecz”.

„Panie pułkowniku dziękujemy za wspaniałe życie. Przy okazji setnej rocznicy trudno życzyć stu lat, bo te już są za panem. Życzymy następnych stu lat – w zdrowiu, pomyślności. Niech Pan Bóg ma pana w swojej opiece i Matka Boska ochrania” – zakończył swoje życzenia Jan Józef Kasprzyk i wręczył jubilatowi Ryngraf Konfederatów Barskich z Matką Boską i Orłem.

List gratulacyjny od prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego odczytała pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy Agnieszka Pawelec.

„Gratuluję panu wspaniałego jubileuszu setnych urodzin. Chcę podkreślić, że jestem poruszony pana drogą życiową, pana szlakiem bojowym” – napisał prezydent stolicy.

Józef Koleśnicki urodził się 8 kwietnia 1922 r. w Tiutkowie na Kresach Wschodnich w rodzinie patriotycznej. W młodości był harcerzem. Ukończył naukę w Seminarium Nauczycielskim. Wiosną 1944 r. otrzymał powołanie do wojska i po ukończeniu szkoły oficerskiej artylerii – w stopniu chorążego otrzymał przydział do 4. Baterii 5. Brygady Artylerii Ciężkiej Wojska Polskiego. Brał udział m.in. w walkach o przełamanie Wału Pomorskiego, w bitwie o Kołobrzeg i wspierał ogniem artyleryjskim szturm Berlina.

Po zakończeniu II wojny światowej ukończył kurs dowódców baterii, kurs dowódców pułku oraz wyższy kurs Akademii Sztabu Generalnego w grupie oficerów artylerii. Podczas służby wojskowej pełnił ważne funkcje w jednostkach i w sztabie LWP. W latach 1954-55 oddelegowany został do służby w Międzynarodowej Komisji Kontroli i Nadzoru w Wietnamie, Laosie i Kambodży.

Służbę wojskową zakończył po prawie 40 latach – w 1983 r. W kolejnych latach pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych Województwa Mazowieckiego oraz Prezesa Mazowieckiego Zarządu Wojewódzkiego.

Zasiadał też w prezydium Zarządu Głównego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Był również członkiem Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl