fot. pixabay.com

Włochy zawarły porozumienie z Algierią w sprawie zwiększenia dostaw gazu

Włochy i Algieria zawarły w poniedziałek porozumienie w sprawie wzmocnienia współpracy energetycznej, przede wszystkim w sprawie dostaw algierskiego gazu. Ma to zmniejszyć uzależnienie Włoch od surowca z Rosji.

List intencyjny podpisali w Algierze premier Włoch Mario Draghi i prezydent Algierii Abd al-Madżid Tabbun. Deklaracji tej towarzyszy porozumienie między włoskim koncernem energetycznym Eni i algierskim przedsiębiorstwem Sonatrach, dotyczące zwiększenia dostaw gazu do Włoch.

Mario Draghi powiedział dziennikarzom: „Natychmiast po agresji na Ukrainę ogłosiłem, że Włochy zaczną działać błyskawicznie, by zmniejszyć uzależnienie od rosyjskiego gazu. Dzisiejsze porozumienia są znaczącą odpowiedzią na ten strategiczny cel; po nich będą inne”.

„Rząd chce bronić obywateli i firmy przed konsekwencjami konfliktu” – oświadczył włoski premier.

Obecnie Algieria dostarcza 31 procent gazu, jakiego potrzebują Włochy; Rosja pozostaje jego głównym dostawcą, zaspokajając około 40 procent włoskich potrzeb.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl