Włoskie media: premier nie jedzie na nieformalne unijne spotkanie ws. migracji

Premier Włoch Giuseppe Conte nie pojedzie na nieformalne spotkanie przywódców kilku krajów UE w sprawie migracji, które odbędzie się w niedzielę w Brukseli – podała telewizja RAI za źródłami rządowymi. Według nich Rzym jest zirytowany ujawnionym projektem deklaracji końcowej.

„Conte nie pojedzie, by podpisać wcześniej przygotowaną deklarację” – tak cytowane w środę źródła w jego gabinecie wyjaśniają decyzję o rezygnacji ze spotkania, zwołanego przez przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera. Oficjalna decyzja co do udziału Conte w spotkaniu nie została ogłoszona.

Z informacji zamieszczonych wcześniej na Twitterze Junckera wynikało, że w miniszczycie mają wziąć udział przywódcy Niemiec, Francji, Włoch, Bułgarii, Hiszpanii, Grecji, Malty i Austrii.

Conte napisał z kolei na Twitterze o swej środowej rozmowie z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, który przebywał w Rzymie. Relacjonując tę rozmowę włoski premier ogłosił, że uprzedził szefa Rady, że na nieformalnym spotkaniu w Brukseli nie jest „gotów dyskutować o wtórnych ruchach” migrantów, czyli tych między krajami członkowskimi UE „bez uprzedniego rozwiązania kryzysu” wokół fali migracyjnej, z którą „Włochy muszą zmagać się same”.

Agencja Ansa ujawniła w środę wieczorem fragmenty projektu deklaracji końcowej niedzielnego spotkania. Mowa jest tam o zaostrzeniu kontroli wyjazdów migrantów na stacjach kolejowych, dworcach autobusowych i lotniskach oraz obowiązku pozostania migrantów w kraju kompetentnym do rozpatrzenia wniosku o azyl. W punkcie o potrzebie ograniczenia ruchu migrantów między krajami członkowskimi UE, czyli nielegalnego przekraczania granic, odnotowano propozycję zapewnienia „szybkich” procedur transferu migrantów do „kraju mającego kompetencję” w rozpatrzeniu wniosku o azyl.

Odpowiedzialny za politykę migracyjną rządu w Rzymie szef MSW i wicepremier Matteo Salvini oświadczył w reakcji na ten projekt, że premier Conte „ma pełny tytuł do tego, by stać na straży włoskiej dumy”.

„Ale jeśli mamy tam pojechać, by podpisać karteczkę już przygotowaną przez Francuzów i Niemców, to lepiej zaoszczędzić pieniądze, które wydane zostałyby na tę podróż” – stwierdził Matteo Salvini. Jego zdaniem z projektu deklaracji wynika, że inne kraje mogłyby wysłać do Włoch „kolejnych migrantów” zamiast, jak dodał, „nam pomóc”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl