fot. pixabay.com

Ponad 12 mln Włochów wyrusza w podróż na długi weekend

Ponad 12 milionów Włochów wyrusza w podróż na długi weekend w związku z obchodzoną w czwartek uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która jest dniem świątecznym. Prawie wszyscy zostaną we Włoszech, zwłaszcza w górskich miejscowościach, gdzie już rozpoczął się sezon narciarski.

Według sondażu federacji hotelarskiej podróżować będzie co piąty mieszkaniec Włoch. Prawie wszyscy (94 procent) pozostaną w kraju. Jak obliczono, średni wydatek każdej podróżującej osoby na transport, nocleg, jedzenie i atrakcje turystyczne to 435 euro.

Rozpoczynające się dzisiaj wyjazdy mijają pod znakiem oszczędzania – zauważa włoska prasa. Dodaje zarazem, że mimo drożyzny i trudności, Włosi po ponad dwóch latach ograniczeń i długiego zakazu podróżowania w ostrej fazie pandemii nie rezygnują z krótkiego odpoczynku w święto, nazywane krótko Immacolata.

Przychody branży turystycznej w tych dniach prognozuje się na ponad 4 miliardy euro.

8 grudnia to tradycyjny dzień rozpoczynający sezon świąteczno-noworoczny, a także zapalania świateł na choinkach w miastach i wizyt na bożonarodzeniowych targach. Niektóre otwarte są już od końca listopada. Świąteczna atmosfera panuje w Trydencie-Górnej Adydze. Jeden z najsłynniejszych i najpiękniejszych targów organizowany jest w Bolzano. Jak co roku przyciąga tysiące turystów z całych Włoch i zagranicy.

Spacer wśród straganów oferujących dekoracje, lokalne produkty i grzane wino to jeden z punktów wyjazdów w długi grudniowy weekend.

W wielu górskich miejscowościach zarezerwowano większość miejsc.

Choć głównym celem wyjazdów w tych dniach jest wypoczynek w Alpach, gości nie zabraknie także w innych częściach Włoch.

W Rimini nad Adriatykiem w długi weekend otwartych będzie trzysta z około tysiąca hoteli. Także tam, w stolicy letnich wakacji, ruch będzie duży.

PAP

drukuj