Plaga wandalizmu – kolejne ataki na kościoły we Francji

W Cazalis w nocy z czwartku na piątek wandale włamali się do świątyni, wyważyli drzwi prezbiterium, poprzewracali figury oraz wyrwali zamki w kościelnych skrzyniach. Podobne akty wandalizmu na miejsca katolickie zdarzają się we Francji niemal co drugi dzień.   

Po raz kolejny został zaatakowany także kościół Saint-Clémant w Nantes. Na wewnętrznych kolumnach umieszczono napisy: „SS”, a w sąsiednim kościele Saint-Donatien już po raz drugi podpalono konfesjonał.

Do tego typu profanacji miejsc Świętych dochodzi we Francji praktycznie co dwa dni; w 90 proc. dotyczy to miejsc ważnych dla Katolików – mówił ks. Krystian Gawron z Polskiej Misji Katolickiej we Francji.

 – Piątkowe Le Figaro podaje, że sprofanowano 122 cmentarze, 34 świątynie, 18 pomników poległych za Ojczyznę. Te profanacje dokonywane są na terenie całej Francji. 8 lutego 2013 roku w jednym z francuskich kościołów w Châtillon sprofanowano tabernakulum, hostie rozsypano po kościele. Jeden z księży biskupów z Bourges zinterpretował to jako akt wybitnie antykatolicki wymierzony w wiarę katolicką, dlatego że – jak sam powiedział – „to punkt widzenia komercyjnego. Hostie konsekrowane nie są w obiegu”. Jaki był cel profanacji tabernakulum? – uderzyć w Wiarę katolicką; i to się dokonuje w Wielkim Poście. Nie tak dawno sprofanowane były trzy kościoły w Bretanii gdzie hostie z tabernakulum były rozsypane po całym kościele. To samo dokonało się w w opactwie Marmoutier –  akcentował  ks. Krystian Gawron.

Niepokojące jest przy tym milczenie ws. profanacji miejsc katolickich – zwraca uwagę ks. Krystian Gawron.

Gdy dokona się jakaś profanacja synagogi, meczetu, muzułmańskiego miejsca modlitwy – niemal wszyscy politycy czują się zobowiązani, żeby zabrać głos, wyrazić swoje oburzenie. Natomiast milczy się na temat profanacji miejsc katolickich. To bardzo niepokoi Francuzów. Mamy do czynienia z jakimś fundamentalizmem laickim, który milczy wobec profanacji miejsc katolickich. Oburzenie ogromne ma miejsce wtedy, gdy chodzi o miejsca żydowskie czy muzułmańskie – zauważa ks. Krystian Gawron.

Wypowiedź ks. Krystiana Gawrona:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl