PK: akt oskarżenia przeciwko Piotrowi C. podejrzanemu o szpiegostwo

Gromadzenie dokumentów w celu udzielenia ich obcemu wywiadowi to jeden z zarzutów, jakie znalazły się w akcie oskarżenia przeciwko porucznikowi rezerwy Piotrowi C. – poinformował dziś rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Michał Dziekański.

„Wysłaliśmy 7 kwietnia akt oskarżenia do Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie” – powiedział PAP prokurator.

Jak wyjaśnił, najpoważniejszy zarzut jest związany z gromadzeniem dokumentów papierowych i elektronicznych, w tym dokumentów niejawnych, w celu udzielenia ich obcemu wywiadowi. Grozi za to od sześciu miesięcy do ośmiu lat więzienia.

Do 10 lat więzienia grozi za inne przestępstwo objęte aktem oskarżenia – samowolne zabranie amunicji z jednostki wojskowej, ale w przypadku C. chodzi o trzy sztuki amunicji. Były oficer oskarżony jest także o posiadanie amunicji oraz o przechowywanie dokumentów niejawnych poza kancelarią tajną jednostki wojskowej.

Jak poinformował Michał Dziekański, Piotr C. jest tymczasowo aresztowany.

Były oficer został zatrzymany na początku grudnia 2016 r. w okolicach Kazimierza Dolnego. Był poszukiwany listem gończym od sierpnia.

Sprawę prowadził wydział do spraw wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie, pod nadzorem departamentu ds. wojskowych Prokuratury Krajowej. Ta ostatnia podawała, że chodzi o byłego oficera 1 Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie, która powstała w miejsce 36 Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego.

Prokuratura i Żandarmeria Wojskowa nie informowały na czym miała polegać działalność porucznika, ani na rzecz jakiego państwa miał on działać.

W 2015 r. media pisały o wykryciu oficera Sił Powietrznych podejrzewanego o szpiegostwo. „Gazeta Wyborcza” napisała w listopadzie 2015 r., że chodzi o pilota śmigłowca, który służył w 36 Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego, a następnie w utworzonej na jego miejsce 1 Bazie Lotnictwa Transportowego (to jednostki do przewozu najważniejszych osób w państwie). Informatorzy „GW” podkreślali, że działalność oficera nie miała żadnego związku z katastrofą smoleńską.

Oficer miał zostać zatrzymany w 2014 r. przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego. Nie został aresztowany; przebywał na zwolnieniu lekarskim. Jak wynika z listu gończego, w międzyczasie odszedł ze służby.

Według mediów w tej sprawie doszło do zatargu między SKW, a prokuraturą o skalę zarzutów – SKW chciała zarzutu szpiegostwa, a prokuratura wojskowa – uznania działań oficera za przestępstwo mniejszej wagi związane z niedopełnienie obowiązków dotyczących materiałów niejawnych.

Wielokrotnie sprawa była przedmiotem obrad komisji ds. służb specjalnych w poprzedniej kadencji Sejmu. Informacje w tej sprawie przedstawiały obie strony – zarówno SKW i Żandarmeria Wojskowa, jak i prokuratura. Również po zatrzymaniu Piotra C. w grudniu 2016 r. szef speckomisji Marek Opioła (PiS) zapowiadał, że poprosi prokuraturę i SKW o informacje dotyczące byłego oficera.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl