fot. PAP/Marcin Obara

Pismo ws. dodania pytań w referendum skierowane do prezydenta

Jest wniosek o dodanie trzech dodatkowych pytań do wrześniowego referendum. Pismo z wnioskiem do prezydenta Bronisława Komorowskiego w tej sprawie złożyła Beata Szydło, kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na premiera.

Polacy mieliby wypowiedzieć się na temat wieku emerytalnego, przyszłości Lasów Państwowych i obowiązku szkolnego sześciolatków.

Swoje podpisy pod wnioskiem złożyli też Piotr Duda – szef „Solidarności”, przedstawiciel odrzuconego przez Sejm obywatelskiego wniosku referendalnego ws. wieku emerytalnego oraz poseł PiS-u prof. Jan Szyszko, pełnomocnik obywatelskiego wniosku o poddanie pod referendum sprawy przyszłości polskich lasów i ziemi.

Poseł Beata Szydło wyraziła nadzieję, że prezydent Bronisław Komorowski pozytywnie odniesie się do tej propozycji.

Jeżeli 6 września jest organizowane referendum, które będzie kosztowało podatników ok. 100 mln zł, to warto by wykorzystać to i zadać jeszcze te trzy dodatkowe pytania, które są bardzo ważne dla Polaków. Na spotkaniach wszyscy mówią, że temat emerytur, dzieci sześcioletnich, to jest to, co dzisiaj rzeczywiście dla Polaków jest najbardziej istotne. Po to są referenda, po to się powinno pytać obywateli, żeby w sprawach ważnych mogli zabierać głos – powiedziała Beata Szydło.

Zgodnie z propozycją Beaty Szydło Polacy mieliby odpowiedzieć w referendum, czy są za przywróceniem wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, czy są za utrzymaniem dotychczasowego systemu funkcjonowania Lasów Państwowych, oraz czy są za zniesieniem obowiązku szkolnego sześciolatków.

Na razie Bronisław Komorowski w zarządzonym na 6 września referendum chce pytać o Jednomandatowe Okręgi Wyborcze, finansowanie partii politycznych z budżetu państwa oraz prawo podatkowe.

RIRM

drukuj