PiS zapowiada reformę szkolnictwa wyższego

Obecnie w polskim systemie szkolnictwa funkcjonuje system 3+2. Student odbywa 3-letnie studia licencjackie, zwieńczeniem jest obrona pracy. Następnie może podjąć 2-letnią naukę na studiach magisterskich. 

PiS chce jednak wprowadzić system 5-letni tak, by stał się on regułą. Według partii taka forma nauki znacznie podniesie jakość kształcenia na polskich uczelniach.

Wprowadzenie modelu 5-letniego nie oznacza jednak zamknięcia uczelni z dotychczasowym systemem 3+2 – tłumaczy prof. Włodzimierz Bernacki, poseł PiS.

– Te uczelnie nadal będą pracowały w tym systemie, a więc będą mogły przyjmować studentów na studia trzyletnie (licencjackie). Ich status się nie zmieni. Chcemy tylko, aby uczelnie, które mają uprawnienia do studiów magisterskich mogły realizować je w trybie pięcioletnim. To nie jest uderzenie w szkoły wyższe kształcące na poziomie tylko i wyłącznie studiów licencjackich. Chcemy, żeby szkoły, które kształcą na poziomie licencjackim rzeczywiście realizowały się jako szkoły przygotowujące do wykonywania zawodu. Natomiast szkoły wyższe posiadające uprawnienie do realizacji studiów magisterskich, żeby miały standard na tyle wysoki, aby gwarantować bardzo wysoki poziom edukacyjny – mówi poseł i prof. Włodzimierz Bernacki.

Do prowadzenia studiów I i II stopnia Polska zobowiązała się w deklaracji bolońskiej. W założeniu, na pierwszym etapie nauki student ma zdobyć podstawową wiedzę w danej  dziedzinie. Na II etapie specjalistycznej edukacji ma ją rozwinąć.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl