PiS w poniedziałek przedstawi wyniki ankiety konstytucyjnej

W poniedziałek Prawo i Sprawiedliwość ma przedstawić wyniki ankiety konstytucyjnej. Jak poinformowało źródło zbliżone do kierownictwa partii, z prośbą o jej zorganizowanie politycy PiS zwrócili się dwa lata temu do profesorów, konstytucjonalistów i politologów.

Według nieoficjalnych informacji w dokumencie znajdą się propozycje ewentualnych zmian w konstytucji autorstwa zaproszonych do współpracy ekspertów. W prezentacji ankiety planowany jest udział m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Wcześniej rzecznik PiS zapowiedziała, że po debacie wewnątrz partii zostaną wypracowane konkretne wnioski.

Najpierw potrzebna jest edukacja społeczeństwa o podstawowych pojęciach dotyczących ustawy zasadniczej RP – podkreśla poseł Krystyna Pawłowicz, konstytucjonalista. Jak dodaje, to pomogłoby Polakom świadomie odpowiadać na ewentualne pytania referendalne ws. zmian w konstytucji.

– To powinna być długofalowa kampania edukacyjna, która w ogóle wprowadza ludzi w podstawową wiedzę o konstytucji, w ogóle (wyjaśnia) czym jest konstytucja, podstawowe pojęcia, jakie mogą być w ogóle role czy modele systemu prezydenckiego i co to jest; jaki rząd, jakie władze. Tu w ogóle powinna być prowadzona szeroka kampania edukacyjna, edukująca Polaków. My nie mamy takiej wiedzy. Mieliśmy narzucane konstytucje, łącznie z ostatnią, którą uchwalono właściwie ze złamaniem prawa, bo bez uzyskania większości wymaganej w referendum, zwykłą większością ją uchwalono. Zwykłą większością, która była mniejsza niż wymaga referendum, ją uchwalono. Komuniści uchwalili ją na odchodnym – wskazuje poseł Krystyna Pawłowicz.  

W maju 2016 r. prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że potrzebna jest zmiana konstytucji. Również prezydent Andrzej Duda mówił, że należy się pochylić nad ustawą zasadniczą z 1997 r., dokonać wnikliwej jej oceny i przygotować rozwiązania.

RIRM

drukuj