PIS przeciw umowom śmieciowym

Prawo i Sprawiedliwość proponuje. by inspektor pracy mógł nakazać zastąpienie umowy cywilno-prawnej umową o pracę, jeśli wykonywana praca spełnia warunki zatrudnienia pracowniczego. Obecnie by nakazać zastąpienie umowy cywilno-prawnej umową o pracę trzeba wnieść sprawę do sądu. Nowela w tej sprawie trafi na posiedzenia komisji sejmowych.

W projekcie zapisano, że pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy musiałby na piśmie potwierdzić ustalenia dotyczące rodzaju umowy i jej warunków, jeśli nie została ona wcześniej zawarta. Ten projekt zamienia sytuację pracownika. Dziś pracownik żeby udowodnić, że jego umowa cywilno – prawna, czyli umowa śmieciowa powinna być umową o pracę musi udowodnić to przed sądem. My to zmieniamy – powiedział poseł Stanisław Szwed, zastępca przewodniczącego sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny. Jeśli pracodawca chce udowodnić pracownikowi, że umowa śmieciowa jest właściwa to on to musi udowodnić w sądzie.

Audio MP3
Pobierz

Klub PSL wycofał dziś wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu PiS. Projekt został skierowany do dalszych prac w komisjach. Swojego zadowolenia z tej decyzji nie ukrywa Janusz Śniadek, zastępca przewodniczącego sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny. Jak podkreśla w zeszłym roku wszystkie ugrupowania składały deklaracje, że są przeciwne temu, natomiast wczoraj Po i PSL deklarowały, że są za odrzuceniem tego projektu w pierwszym czytaniu – dodaje Janusz Śniadek.

Audio MP3
Pobierz
drukuj