Fot. PAP

PiS żąda dymisji Nałęcza

PiS żąda przeprosin od Tomasz Nałęcza, a także jego dymisji za obrazę katolików.  W wypowiedzi dla jednej ze stacji radiowych użył słów „Obudź się Polsko – to hasło hitlerowców z lat 30-tych”.

Doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego w ten sposób nawiązał do hasła marszu w obronie TV Trwam zaplanowanego na 29 września w Warszawie.

Poseł Adam Hofman stwierdził, że tłumaczenia różnych zwrotów i szukania ich korzeni są niedorzecznością.

– Przecież nikt z nas, polityków którzy cały czas są w sporze z Platformą Obywatelską, nie powołuje się na to jak na kanale Al Dżazira tłumaczy się i podpisuje się np. Donalda Tuska, który tam jest relacjonowany po arabsku. Ja przepraszam za akcent, ale po arabsku podpisuje się Platformę Obywatelską jako ‘Al-Kaida Al Amadaia’, ale ja przecież nie będę mówił, że Platforma Obywatelska jest z Al-Kaidą, że odwołuje się do spuścizny terroryzmu, że odpowiada za to, że morduje się niewinnych ludzi i dzieci, bo to jest manipulacja i naiwne podejście. To robi profesor Nałęcz, my tego robić nie chcemy – mówi Hofman.

Poseł Andrzej Jaworski zwrócił uwagę, że takie słowa nie mogą przejść bez echa.

– Chcę przypomnieć, że także redemptoryści w czasie drugiej wojny światowej zapłacili życiem za to że byli kapłanami. W samej Warszawie na Woli Niemcy wymordowali w ’44 roku trzydziestu redemptorystów. Chcę powiedzieć, że nie możemy się na to zgodzić, aby doradca prezydenta w ten sposób się wypowiadał i dlatego żądamy, aby pan prof. Nałęcz przeprosił tych wszystkich katolików i te osoby te setki tysięcy osób, które wybierają się na marsz albo będą się z tym marszem identyfikowały. A od prezydenta Bronisława Komorowskiego żądamy, aby pana Tomasza Nałęcza zdymisjonował – mówi  Jaworski.

Parlamentarzysta dodał, że celem takiej wypowiedzi jest zniechęcenie Polaków do uczestnictwa w marszu.

Poseł Małgorzata Sadurska poinformowała, że marsz „Obudź się Polsko” odbędzie się i rozpocznie o godz. 12. 00 na placu Trzech Krzyży.

–  (…) a my 29 września przejdziemy ulicami Warszawy, przejdziemy domagając się poszanowania wolności słowa, poszanowania wolności mediów, poszanowania godności człowieka, poszanowania godności polskiej rodziny, poszanowania godności każdego pracownika i każdego Polaka. W pokojowej manifestacji przejdziemy ulicami Warszawy przez Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście na Plac Zamkowy. W czasie tego marszu będziemy właśnie chcieli obudzić Polaków tych którzy jeszcze śpią, tych którzy nie widzą,
że źle się dzieje w naszej Ojczyźnie, że potrzeba podjąć konkretnych działań żeby Polska była krajem, w którym każdy mógłby żyć godnie –
mówi Sadurska.

Dźwięk; 12.09.12 Y STRONA Jaworski

Audio MP3
Pobierz

RIRM

 

drukuj