fot. twitter.com

PiS: Europoseł Tomasz Poręba szefem sztabu wyborczego

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Poręba będzie szefem sztabu wyborczego w wyborach samorządowych – taką decyzję podjął podczas piątkowego posiedzenia Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości – poinformowała PAP rzecznik ugrupowania Beata Mazurek.

„Decyzją Komitetu Politycznego PiS szefem sztabu wyborczego w nadchodzącej kampanii samorządowej będzie Tomasz Poręba” – powiedziała Beata Mazurek.

Szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski ocenił w rozmowie z dziennikarzami po zakończeniu posiedzenia władz PiS, że Tomasz Poręba to „bardzo dobra” osoba na funkcję szefa sztabu. Dodał, że europoseł sprawdził się już wcześniej na tym stanowisku. Dopytywany, czy właśnie ten fakt zadecydował o jego wyborze, Marek Suski odparł: „też”.

Europoseł PiS Ryszard Czarnecki również ocenił, że T. Poręba to dobry wybór.

„Już kiedyś był szefem sztabu wyborczego; myślę że będzie to dynamiczna kampania” – powiedział polityk, wychodząc z siedziby PiS.

Jak dodał Poręba jest „bardzo sprawny organizacyjnie, pracowity, ofensywny, niekontrowersyjny, dobrze współpracuje z ludźmi, nie zadziera nosa”.

„Bardzo dobra kandydatura” – podsumował Ryszard Czarnecki.

Dopytywany, czy podczas posiedzenia ustalono listy do sejmików wojewódzkich odparł: „pracujemy nad tym”.

Jak czytamy na jego stronie internetowej, urodzony w 1973 roku Poręba z wykształcenia jest historykiem i politologiem. Jest też absolwentem podyplomowych Studiów Europejskich organizowanych przez Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet w Maastricht.

Pod koniec lat 90-tych Tomasz Poręba pracował w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, następnie w IPN w Warszawie. Był także kierownikiem działu ds. informacji i wizerunku w Biurze Krajowym PiS. Pracował w Brukseli – jako główny doradca Grupy Unia na Rzecz Europy Narodów w Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego. Był także rzecznikiem prasowym PiS w PE.

W 2009 z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu rzeszowskim uzyskał mandat eurodeputowanego VII kadencji, został rzecznikiem delegacji PiS w PE oraz zasiadł w prezydium grupy Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy.

W 2011 został szefem sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości na czas wyborów parlamentarnych; następnie w listopadzie 2011 r. Rada Polityczna PiS wybrała go do Komitetu Politycznego partii. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 z ramienia PiS ponownie uzyskał mandat europosła.

W 2014 stanął na czele konserwatywnego europejskiego think tanku New Direction.

Pod koniec kwietnia prezes PiS Jarosław Kaczyński zaprezentował kandydatów Zjednoczonej Prawicy na prezydentów miast wojewódzkich. W maju Komitet Polityczny PiS zaakceptował ponad 40 kandydatur na prezydentów niektórych mniejszych miast; następnie w czerwcu kolejnych 29.

Pierwsza tura wyborów samorządowych ma się odbyć jesienią, w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw.

PAP/RIRM

drukuj