fot. PAP/Paweł Supernak

T. Poręba: Nie zejdziemy z drogi konsekwentnego i dobrego reformowania polskiego sądownictwa

Nie zejdziemy z drogi konsekwentnego i dobrego reformowania polskiego sądownictwa; decyzja Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa o zawieszeniu polskiej KRS w prawach członka tej organizacji nie wpłynie na kierunek tej reformy – oświadczył dziś szef sztabu PiS europoseł Tomasz Poręba.

Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) zdecydowała w poniedziałek o zawieszeniu polskiej Krajowej Rady Sądownictwa w prawach członka tej organizacji podczas nadzwyczajnego posiedzenia plenarnego w Bukareszcie- poinformował PAP przewodniczący KRS Leszek Mazur. Jak dodał, za zawieszeniem KRS oddano 100 głosów, przy 6 przeciwnych i 9 wstrzymujących się. W konsekwencji polska KRS nie ma prawa głosu i nie może w ramach tej organizacji podejmować „praktycznie żadnych działań”. ENCJ zapowiedziała, iż będzie monitorować działania polskiej rady sądownictwa. Sędzia Mazur nie wykluczył też przywrócenia lub wykluczenia KRS z sieci rad.

Tomasz Poręba powiedział na wtorkowej konferencji prasowej, że PiS podchodzi do decyzji Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa „bardzo spokojnie”.

„Nie zejdziemy z tej drogi konsekwentnego, dobrego reformowania polskiego sądownictwa” – oświadczył.

Jak dodał, tego typu decyzje „na pewno nie wpłyną na kierunek tej reformy”.

PAP/RIRM

drukuj