[TYLKO U NAS] Pos. S. Piotrowicz: Im bliżej ukończenia reformy sądownictwa, tym większe naciski

Im bliżej jesteśmy ukończenia reformy sądownictwa, im bardziej Polska nabiera znaczenia na arenie międzynarodowej, tym większe naciski – zauważył w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja poseł Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz.

Przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka odniósł się w ten sposób do skargi Komisji Europejskiej ws. ustawy o Sądzie Najwyższym, jaka wczoraj wpłynęła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. [czytaj więcej] 

Komisarze uważają, że nowe przepisy, które odsyłają część sędziów na emeryturę, zagrażają niezależności sądownictwa w naszym kraju. Wraz ze skargą Komisja wniosła o rozpatrzenie sprawy przez sędziów w Luksemburgu w trybie przyspieszonym.

Poseł Stanisław Piotrowicz podkreślił, że jeżeli unijny Trybunał przychyli się do skargi KE, będzie to kolejny przykład stosowania podwójnych standardów.

Będziemy zwracać uwagę na to, że pozostaje to w zgodzie z porządkiem prawnym obowiązującym w Europie, a w szczególności w zgodzie z polską konstytucją. Warto również odwołać się do precedensu, że zgodnie z prawem unijnym wyroki polskich sądów powinny być przestrzegane w innych państwach unijnych. A oni postanowili inaczej – zgodnie z prawem unijnym zakaz wjazdu pani Kozłowskiej, z inicjatywy Polski, powinien być respektowany przez inne kraje unijne, tymczasem niemiecka racja stanu wymaga tego, aby pani Kozłowska przyjechała do nich – wskazał poseł Piotrowicz.

KE wnioskuje, by unijny Trybunał zastosował wobec Polski tzw. środki tymczasowe. To oznacza, że do czasu wydania ostatecznego orzeczenia niektóre zapisy ustawy o Sądzie Najwyższym byłyby zawieszone.

Skargę, jaką KE wniosła przeciwko Polsce rozpatrzy teraz wiceprezes TSUE. Jego stanowisko ma być znane w ciągu tygodnia.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl