PAP/Radek Pietruszka

Premier Morawiecki odwiedził Czechy

W piątek późnym popołudniem zakończyła się wizyta premiera Polski Mateusza Morawieckiego w czeskich Karlowych Warach. Szef polskiego rządu spotkał się z premierem Czech Andrejem Babisem. Tematem rozmów była współpraca polsko-czeska.

Jedną z najważniejszych kwestii, którą poruszyli politycy, była współpraca gospodarcza.

– Czeska Republika jest dla nas jednym z kluczowych partnerów gospodarczych. Przyjechało z nami tutaj wielu przedstawicieli świata biznesu – powiedział Mateusz Morawiecki.

Pojawiła się także kwestia zakupu przez Czechy polskich śmigłowców.

– W Polsce produkowane są dwa rodzaje śmigłowców. Planujemy nabycie takiego sprzętu – oświadczył Andrej Babis.

Oprócz tego premierzy poruszyli także kwestie związane ze wspólną infrastrukturą, a także kulturą.

– Ważnym tematem jest infrastruktura. Jak wiemy, Polska już zbudowała swoje drogi prawie że do czeskiej granicy. U nas są jeszcze pewne opóźnienia, natomiast będziemy starali się nadrobić straty – wskazał czeski premier.

Jak zaznaczyli obaj politycy, współpraca między Polską a Czechami odbywa się także w przypadku uszczelniania luki podatkowej.

– Za przykład niech posłuży podatek VAT i współpraca w wyeliminowaniu karuzel VAT-owskich i mafii VAT-owskich. My mamy jednolity plik kontrolny i to jest rozwiązanie, które istnieje również w Czechach. Wymieniamy się bazami, czarnymi listami przedsiębiorców. W cudzysłowie „przedsiębiorców”, po prostu łobuzów czy bandytów – podkreślił premier RP.

TV Trwam News/RIRM

drukuj