fot. PAP/Adam Warżawa

Premier M. Morawiecki: Stabilne źródła energii wśród najważniejszych wyzwań

Zapewnienie stabilnych źródeł energii, a także bezpiecznych dostaw żywności to jedne z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoimy –  powiedział premier Mateusz Morawiecki do zgromadzonych na Polsko-Francuskim Forum Gospodarczym w Krakowie.

Na Zamku Królewskim na Wawelu odbywa się pierwsze Polsko-Francuskie Forum Gospodarcze. Premier Mateusz Morawiecki w nagraniu udostępnionym uczestnikom spotkania podkreślił, że są to „narodziny projektów, które pomagają budować lepszą przyszłość”, a samo Forum startuje „w przełomowych czasach”.

„Nie mam wątpliwości, że transformacja cyfrowa i ekologiczna będą przez najbliższe lata głównymi motorami postępu. To na tych polach rozegra się mecz o gospodarczą przyszłość Zachodu, a od jego wyniku zależeć będzie jakość życia naszych dzieci i wnuków” – podkreślił w nagraniu szef rządu.

„Zapewnienie stabilnych źródeł energii, a także bezpiecznych dostaw żywności, jak pokazuje nam wojna na wschodzie Europy, to jedne z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoimy. Cyfrowe i ekologiczne innowacje technologiczne są paliwem rozwoju gospodarczego, natomiast silnikiem jest współpraca między państwami” – dodał premier.

Przypomniał, że polsko-francuska współpraca gospodarcza ma długie tradycje.

Premier zaznaczył, że francuskie firmy odegrały ważną rolę w polskiej transformacji, a wymiana handlowa nabiera coraz większego rozpędu. Podkreślił, że Francja jest w ścisłej czołówce polskich partnerów handlowych, natomiast Polska jest jednym z najważniejszych partnerów Francji, dodając, że „nasze firmy inwestują i konkurują na wspólnym europejskim rynku”.

„Jeszcze kilka dni temu nasze drużyny piłkarskie rywalizowały o awans do ćwierćfinału Mistrzostw Świata, tam mógł być tylko jeden zwycięzca. W nadchodzącej rozgrywce prawdziwy sukces osiągniemy tylko wtedy, gdy wygrają wszyscy, ponieważ stawką jest nasza wspólna przyszłość. Razem, wierzę w to bardzo głęboko, możemy osiągnąć więcej, niż osobno. Dlatego dziś z czystym sumieniem dopinguję reprezentacjom Polski i Francji” –  zwrócił się Mateusz Morawiecki w nagraniu do zgromadzonych na Forum Gospodarczym w Krakowie.

Wydarzenie, w którym biorą udział przedstawiciele polskich i francuskich władz oraz środowisk biznesowych, jest poświęcone polsko-francuskiej współpracy w sektorach odnawialnych źródeł energii, wodoru i energetyki jądrowej oraz innowacjom i transformacji cyfrowej w gospodarce.

W spotkaniu udział zapowiedzieli m.in. minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda, minister delegowany ds. handlu zagranicznego, atrakcyjności gospodarczej, Francji Olivier Becht, członek zarządu wykonujący funkcję i obowiązki prezesa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Piotr Dytko oraz szef Mouvement des entreprises de France, Geoffroy Roux de Bézieux.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl