fot. PAP/Marcin Bielecki

Pogrzeb ppłk Danuty Szyksznian-Ossowskiej ps. Sarenka

W Szczecinie odbył się pogrzeb legendarnej łączniczki Armii Krajowej ppłk Danuty Szyksznian-Ossowskiej ps. Sarenka. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. żałobnej w Bazylice Archikatedralnej. Następnie ciało łączniczki zostało odprowadzone na Cmentarz Centralny. Danuta Szyksznian-Ossowska spoczęła w kwaterze kombatanckiej.

Prof. Wojciech Polak wskazał, że była ona jedną z wielkich bohaterskich kobiet w historii Polski. Historyk przypominał, że najpierw w wieku 14 lat została łączniczką Związku Walki Zbrojnej, a potem łączniczką Armii Krajowej.

Przerzucała prasę, ale także broń. W 1944 roku w czasie operacji „Ostra Brama” udało się jej uniknąć zatrzymania. Służyła w oddziale rotmistrza Zygmunta Augustowskiego. W wigilię Bożego Narodzenia 1944 roku została aresztowana przez NKWD i po brutalnych przesłuchaniach została zesłana na 10 lat łagrów. Z łagru szczęśliwie została zwolniona we wrześniu już 1945 roku. Zamieszkała  w Drawnie w województwie szczecińskim. Następnie w Darłowie była nauczycielką, ale władze komunistyczne bardzo szybko pozbawiły ja prawa do nauczania –  wyjaśnił prof. Wojciech Polak.

Po przejściu na emeryturę ppłk Danuta Szyksznian-Ossowska pełniła m.in. funkcję wiceprezesa Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK. Została odznaczona m.in. Krzyżami: Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Armii Krajowej oraz Krzyżem Partyzanckim. Legendarna łączniczka AK zmarła 1 grudnia w wieku 97 lat.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl