PiS chce wyjaśnienia premier ws. aresztowania rolników

Prawo i Sprawiedliwość domaga się, aby premier Ewa Kopacz przedstawiła w Sejmie informację nt. przyczyn aresztowania rolników. Chodzi o gospodarzy, którzy strajkowali przeciwko wyprzedaży polskiej ziemi i lasów, nie zgadzając się na spekulacyjny obrót ziemią rolniczą.

Sąd w Szczecinie zastosował dwumiesięczny areszt wobec pięciu rolników, którzy bronili polskiej ziemi przed wykupem przez obcokrajowców. Wobec trzech kolejnych zastosowano areszt warunkowy, co oznacza, że po wpłaceniu 50 tys. zł poręczenia, mogą zostać zwolnieni z aresztu.

Wniosek formalny ws. informacji szefowej rządu w tej sprawie zgłosił dziś w Sejmie poseł PiS-u Dariusz Bąk.

– Strajkowali w zielonym miasteczku, domagali się, aby pani premier rządu spotkała się z nimi, aby minister Sawicki się z nimi spotkał. Nie spotkali się. Strajkowano 129 dni, a dzisiaj, pod absurdalnym zarzutem przypominającym czasy stanu wojennego, kiedy internowali i domniemywali czyjąś winę, aresztowali 5 rolników, kolejnym dwóm nakazali wpłacenie po 50 tys. kaucji. Ewidentnie widać, że łamane są prawa Polaków. Sejm, organ demokratycznie wybrany, nie może patrzeć obojętnie – dzisiaj, kiedy Polska mieni się wolną i niepodległą – na łamanie praw człowieka w Polsce. To są związkowcy. Dodatkowo są łamane prawa związkowców – mówił Dariusz Bąk.

Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska nie uwzględniła zgłoszonego wniosku.

Prokuratura poinformowała, że zarzuty dotyczą „udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, bądź też kierowania tą grupą, która miała na celu utrudnienie i zakłócenie postępowań przetargowych”.

RIRM

drukuj