Tauron rozwiązał porozumienie z partnerami RSG

Tauron będzie samodzielnie negocjował kupno kopalni Brzeszcze w przetargu ogłoszonym przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń. Przedsiębiorstwo rozwiązało porozumienie dotyczące zakupu części aktywów kopalni z Małopolską Agencją Rozwoju Regionalnego, Zespołem Elektrowni Wodnych Niedzica S.A. oraz spółką FTF Columbus.

Jak poinformował Tauron, w procesie negocjacyjnym będzie uczestniczyć spółka celowa RSG.

Przed tygodniem SRK przerwało negocjacje z RSG, tłumacząc to koniecznością przeprowadzenia dodatkowych konsultacji oraz analiz ekonomicznych i prawnych.

Chęć kontynuowania rozmów wyraził w miniony piątek nowy zarząd Tauronu. Podobną deklarację złożyło SRK. Negocjacje zostały wznowione w środę.

Stanisław Kłysz, szef „Solidarności” w kopalni Brzeszcze, mówi, że górniczy związkowcy nie zrezygnują z realizacji postanowień planu naprawczego.

Myśmy przyjęli program naprawczy, który określa wielkość zatrudnienia, poziom wydobycia, poziom sprzedaży czy to, jakie inwestycje należy poczynić w kopalni tak, aby mogła ona funkcjonować w dalszej perspektywie. Nam nie zależy na samej sprzedaży, lecz na dalszym funkcjonowaniu i rozwoju tej kopalni, a także lokalnego społeczeństwa czy gminy. Obecnie trudno jest mi określić, na jakim poziomie są negocjacje. Obawiam się, że będzie to jedynie ogłoszenie i przedwyborczy pijar – tłumaczy Stanisław Kłysz.

Kopalnia Brzeszcze to jeden z dawnych zakładów Kompanii Węglowej – wydzielony z niej i przejęty przez SRK. Do 30 września rząd miał m.in. znaleźć nabywcę dla kopalni Brzeszcze. Wobec niezrealizowania tego warunku porozumienia, w poniedziałek odbył się protest górników. Kolejny jest planowany na wtorek 13 października w Rudzie Śląskiej.

RIRM/PAP

drukuj