PiS chce kontroli 4You Airlines

Posłowie PiS-u chcą, aby NIK sprawdził umowy pomiędzy nieistniejącą już firmą 4You Airlines a spółkami Skarbu Państwa. Możemy mieć do czynienia z kolejną piramidą finansową w rynku lotniczym podkreślają politycy i zapowiadają, że jeszcze dziś złożą wniosek do NIK o kontrolę.

Sprawa dotyczy firmy 4You Airlines, która pierwotnie oferowała loty czarterowe, potem w Internecie można było nabyć bilety na regularne połączenia z dwóch portów.

Poseł Adam Kwiatkowski zwraca uwagę, że rozpoczęcie działalności tej firmy przypominało to z czym Polacy spotkali się przy okazji OLT Express czy afery Amber Gold. Tam też oferowano bilety, które nie były zrealizowane.

Poseł wskazuje jednak na niejasną współpracę 4You Airlines z państwową firmą zajmującą się przewozami lotniczymi Eurolot. Minister Skarbu zapewnił posłów, że państwowa spółka nie poniosła żadnych kosztów tej kooperacji. Jednak posłowie dotarli do informacji, z których wynika, że jest zupełnie inaczej. 4You Airlines ma zaległości wobec Eurolotu i innych regionalnych portów.

Państwowa firma pomaga rozwijać się firmie prywatnej. Do tego jeszcze firmy, która nie jest wiarygodna, która zalega z pieniędzmi i buduje konkurencję w stosunku do swojej działalności, do działalności LOT-u. Takich szczegółów dotyczących nieprawidłowości czy potencjalnych nieprawidłowości w działaniach tej spółki jest więcej. Chcemy zawiadomić o nich NIK. Uważamy, że NIK powinna sprawdzić jakie były dokładnie umowy pomiędzy tą prywatną firmą a firmami z udziałem Skarbu Państwa, przedsiębiorstwem tak, żeby można było jasno odpowiedzieć na pytanie czy rzeczywiście decyzje, które były podejmowane przez władze spółki Eurolot były decyzjami, które działały na jej korzyść – mówił poseł Adam Kwiatkowski.

Poseł Maciej Małecki zwrócił także uwagę na trudne do oszacowania straty wizerunkowe i bezpieczeństwo pasażerów.

– Zwracamy uwagę na to, że oprócz strat finansowych, możemy mówić o stratach wizerunkowych i przede wszystkim o bezpieczeństwie pasażerów. Niejasna dla nas jest również postawa Ministra Skarbu Państwa, który w tym przypadku był alarmowany przez posła Adama Kwiatkowskiego już w połowie czerwca tego roku, gdzie poseł interpelacji przedstawiał ryzyka związane ze współpracą spółki 4You Airlines – powiedział poseł Maciej Małecki.

4You we wrześniu zawiesił sprzedaż biletów. Spółka na przełomie lipca i sierpnia br. rozpoczęła sprzedaż biletów lotniczych za pośrednictwem strony internetowej. Informowała, że jest przewoźnikiem lotniczym. Nie miała jednak na dokumentów, certyfikatu, koncesji oraz upoważnienia na wykonywanie przelotów na oferowane kierunki. Dwa lata temu OLT Express w spektakularny sposób zakończył działalność po kwartale.

RIRM

drukuj