Pikieta przed ambasadą litewską przeciwko dyskryminacji Polaków

Przed ambasadą litewską w Warszawie odbyła się pikieta przeciwko dyskryminacji Polaków na Litwie. Protest zorganizowała Młodzież Wszechpolska.

Poprzez pikietę wyrazili oni swoją solidarność z Polakami na Wileńszczyźnie, którzy zmagają się z presją ze strony władz.

Jak podkreślają organizatorzy chodziło także o zwrócenie uwagi polskiego społeczeństwa na trudną sytuację naszych rodaków.

– Wszystkie rządy po 89’ pozwalały dyskryminować Polaków na Litwie. Dochodzi do skandalicznych sytuacji, takich jak chociażby dyskryminacja Polaków na Litwie w kwestiach gospodarczych, w kwestiach związanych z edukacją, w sprawach związanych z posiadaniem ziemi. Ponieważ jak wiemy dochodziło do wielu machlojek przeprowadzanych przez rząd rzeczonej Republiki Litewskiej – zaznaczył przed demonstracją Mateusz Pławski z Młodzieży Wszechpolskiej.

Od wielu lat władze litewskie podejmują działania, które spotykają się z protestami mniejszości polskiej w tym kraju. Chodzi m.in. o likwidację polskich szkół czy wymogi dotyczące pisowni nazwisk.

RIRM

drukuj