fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Pierwszy z trzech samolotów dla VIP-ów wylądował w Warszawie

Pierwszy z trzech Boeingów 737 dla VIP-ów wylądował dziś w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Samolot będzie nosił imię marszałka Józefa Piłsudskiego. Imię to widnieje na stateczniku samolotu o numerze bocznym 0110.

Uroczystość przyjęcia maszyny poprzedziła konferencję podsumowującą dwulecie rządów Zjednoczonej Prawicy.

Podczas niej minister obrony narodowej Antoni Macierewicz powiedział, że cel działania jego resortu nakierowany jest na bezpieczeństwo Polski oraz zdolność obrony Ojczyzny przez polską armię.

– Armia dzisiaj jest armią narodową, zdolną bronić naszej niepodległości. To wszystko jest zasługą polskiej armii, ale przede wszystkim to jest zasługa rządu, programu PiS i wreszcie to jest zasługa narodu, który taki rząd wybrał i jest zdecydowany finansować swoją armię, bo chce być bezpieczny, bo chce być i będzie niepodległy – wskazał Antoni Macierewicz.

Szef MON podkreślił również, że w ciągu dwóch lat awanse w wojsku otrzymało ponad 31 tys. żołnierzy. Odeszli generałowie, którzy się nie sprawdzili, przyszli młodzi oficerowie i to oni przejmą w przyszłości dowództwo nad polską armią – wyjaśnił minister.

Wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki mówił o modernizacji polskiej armii. Nawiązał przy tym do uroczystego przyjęcia pierwszego z samolotów do transportu najważniejszych osób w państwie.

Powiedział, że ta uroczystość finalizuje to, co działo się przez ostatnie miesiące.

– To pokazuje, że niemożność, która trwała w Polsce przez 20 lat, niemożność, która przez ostatnie siedem lat była kompromitacją, jest możliwa do pokonania, jeśli jest determinacja polskiego rządu, jeżeli jest determinacja ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. To można zrobić – zaznaczył Bartosz Kownacki.

Umowę na dostawę trzech specjalnie wyposażonych samolotów Boeing 737 MON i amerykański koncern Boeing podpisały 31 marca bieżącego roku. Wartość kontraktu wraz z podatkiem sięga ponad 2,5 mld zł.

RIRM

drukuj