fot. mon.gov.pl

Pojazdy Żmija rozpoczynają służbę w Wojsku Polskim

Na polsko-białoruską granicę trafiają samochody rozpoznawcze Żmija. Wczoraj minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przekazał pierwszych 25 pojazdów żołnierzom 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego, wchodzącego w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Pojazdy dają możliwość dynamicznego przemieszczania się zarówno po drogach jak i w trudnym terenie, o każdej porze doby, w różnych warunkach klimatycznych. Ich konstrukcja umożliwia montaż różnych typów uzbrojenia strzeleckiego – wskazał Mariusz Błaszczak.

fot. mon.gov.pl

W swoim wystąpieniu szef resortu wskazał, że to nowoczesny samochód, który na co dzień będzie wykorzystywany przez żołnierzy patrolujących polsko-białoruską granicę.

– Ten samochód umożliwi przede wszystkim patrolowanie trudno dostępnych terenów, więc zwiększy mobilność patroli wojskowych. Jest to samochód nowoczesny, który swoją wartość (jeśli chodzi o wyposażenie wojskowe) wykazał poprzez to, że możliwe jest zamontowanie szerokiej gamy sprzętu wojskowego. Możliwy jest także transport powietrzny tego samochodu przy wykorzystaniu śmigłowców i samolotów. Oznacza to, że samochód może być desantowany – zwrócił uwagę minister obrony narodowej.

fot. mon.gov.pl

Dostawy pojazdów dalekiego rozpoznania Żmija to realizacja wartej 90 mln zł umowy z września 2017 między Inspektoratem Uzbrojenia a konsorcjum Polskiego Holdingu Obronnego oraz spółki Concept. [czytaj więcej]

Zgodnie z umową wykonawca dostarczy wojsku 118 pojazdów.

RIRM

drukuj