fot. PAP/EPA

Pierwszy lot do Królestwa Tonga po wielkiej erupcji wulkanu

Pierwszy samolot przewożący świeżą wodę i pomoc humanitarną do Królestwa Tonga mógł wystartować dziś, gdy główny pas startowy lotniska na Pacyfiku został oczyszczony z popiołu pozostawionego przez ogromną erupcję wulkanu.

Wojskowy samolot transportowy C-130 Hercules opuścił Nową Zelandię z pojemnikami z wodą, namiotami, generatorami, środkami higienicznymi i sprzętem komunikacyjnym, powiedział minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii Nanaia Mahuta.

Australia przygotowywała się również do wysłania dwóch samolotów transportowych C-17 Globemaster z zaopatrzeniem humanitarnym. Wszystkie loty miały przybyć do Tonga w czwartek po południu.

Dostawy będą realizowane bez kontaktu między załogami samolotów i personelem naziemnym, ponieważ władze Tonga nie są pewne czy obcokrajowcy nie przynoszą koronawirusa. W Królestwie Tonga nie było dotychczas żadnych ognisk COVID-19, odnotowano tylko jeden przypadek koronowirusa od początku pandemii.

„Przewiduje się, że samolot będzie na ziemi do 90 minut przed powrotem do Nowej Zelandii” – powiedział minister obrony Peeni Henare.

Przedstawiciele organizacji humanitarnych ONZ informują, że około 84 000 ludzi – ponad 80 proc. populacji Tonga – zostało dotkniętych erupcją wulkanu, powiedział rzecznik ONZ Stephane Dujarric. Przypomniał też o trzech ofiarach śmiertelnych, osobach rannych, utracie domów i zanieczyszczeniu wody.

Komunikacja z Tonga pozostaje ograniczona po sobotniej erupcji i wydaje się, że tsunami przerwało pojedynczy kabel światłowodowy, który łączy Tonga z resztą świata. Oznacza to, że większość ludzi nie była w stanie korzystać z Internetu ani wykonywać połączeń telefonicznych z zagranicą, chociaż niektóre lokalne sieci telefoniczne nadal działają.

Oczekuje się, że w czwartek wieczorem przybędzie też okręt patrolowy marynarki wojennej z Nowej Zelandii. Przewozi sprzęt hydrograficzny i nurków, a także posiada helikopter do pomocy w dostarczaniu zaopatrzenia. Urzędnicy powiedzieli, że pierwszym zadaniem statku będzie sprawdzenie kanałów żeglugowych i integralności strukturalnej nabrzeża w stolicy, Nuku’alofa, po erupcji i tsunami.

Kolejny statek marynarki nowozelandzkiej przewożący 250 000 litrów wody jest w drodze. Statek może również wyprodukować dziesiątki tysięcy litrów świeżej wody dziennie za pomocą instalacji odsalania.

Trzy z mniejszych wysp Tonga zostały poważnie zniszczone przez fale tsunami, twierdzą urzędnicy i Czerwony Krzyż. Dujarric z ONZ.

„Najwyraźniej wszystkie domy na wyspie Mango zostały zniszczone, a tylko dwa domy pozostały na wyspie Fonoifua, rozległe uszkodzenia domów zgłoszono na Nomuka” – powiedział  rzecznik ONZ Stephane Dujarric.

Dodał też, że trwają ewakuacje ludzi z wysp.

Zdaniem Dujarrica, najpilniejsze potrzeby humanitarne to bezpieczna woda, żywność i artykuły nieżywnościowe, a głównym priorytetem jest przywrócenie usług komunikacyjnych, w tym telefonicznych połączeń międzynarodowych i Internetu.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl