Pierwsze dni września upalne

Jak informuje IMGW, nad Europą dominować będą niże z układami frontów atmosferycznych. Polska znajdować się będzie w ciepłym wycinku niżu z ośrodkami w rejonie Danii oraz południowowschodniego Bałtyku. Z południowego zachodu napływać będzie gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 994 hPa i będzie się wahać.

We wtorek od Dolnego Śląska przez Ziemię Lubuską, Wielkopolskę, po Pomorze, Kujawy i Warmię zachmurzenie umiarkowane, miejscami wzrastające do dużego. Po południu i wieczorem przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 15 mm, a na krańcach południowo-zachodnich do 30 mm. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 28 st., 31 st. na północy oraz lokalnie w dolinach karpackich do 36 st. miejscami na wschodzie, a nad samym morzem od 26 do 28 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i południowy, na Pomorzu skręcający na zachodni. W rejonach burz porywy wiatru do 90 km/h.

W nocy z wtorku na środę w Małopolsce, na Kielecczyźnie, Podkarpaciu, Lubelszczyźnie oraz miejscami na Mazowszu i Podlasiu zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu, miejscami burze. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 20 mm, a na Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce do 30 mm. Temperatura minimalna od 14 st. miejscami na zachodzie i północnym zachodzie do 19 st., 21 st. w centrum i miejscami na południowym wschodzie, a w rejonach podgórskich od 13 do 15 st. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. W rejonach burz porywy wiatru do 90 km/h.

W środę zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami opady deszczu, na wschodzie miejscami burze, prognozowana wysokość opadów do 15 mm. Jedynie na krańcach północno-zachodnich rozpogodzenia i bez opadów. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze od 19 st. w centrum oraz na wybrzeżu do 21 st., 23 st. na przeważającym obszarze kraju i do 27 st., 31 st. na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni, w rejonach burz w porywach do 65 km/h.

W Warszawie we wtorek słonecznie. Temperatura maksymalna 35 st. Wiatr słaby, południowo-zachodni. W nocy zachmurzenie umiarkowane, wzrastające nad ranem do dużego. Temperatura minimalna 21 st. Wiatr słaby, północno-zachodni. W środę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 24 st. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, północno-zachodni.

PAP/RIRM

drukuj