fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda spotkała się z nauczycielami języka polskiego w Mołdawii

W ramach akcji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser-Duda przybyła do Republiki Mołdawii. Wizytę rozpoczęła od spotkania z nauczycielami języka polskiego.

We wtorek Pierwsza Dama spotkała się z nauczycielami języka polskiego w Mołdawii, z którymi rozmawiała o nauczaniu języka, działalności polonijnej, wsparciu zespołów artystycznych, organizacji polskich świat narodowych i konkursów o charakterze polonijnym oraz promowaniu wizerunku Polski za granicą.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1463461808115748865

Obecnie w Republice Mołdawii pracuje 9 nauczycieli delegowanych przez ORPEG oraz 2 lektorów delegowanych przez NAWA. Pierwsza Dama wyraziła uznanie dla zaangażowania pedagogów w nauczanie języka i kultywowanie polskich tradycji. Podziękowała nauczycielom za ich codzienną pracę oraz działania na rzecz naszych rodaków mieszkających w Mołdawii. Pierwsza Dama wyjaśniła, że podczas każdej wizyty zagranicznej stara się spotykać z polskimi nauczycielami, więc zna specyfikę tego zajęcia.

– Wiem jak wymagająca jest rola nauczyciela. Sama przez 17 lat pracowałam w krakowskim liceum, ucząc młodzież języka niemieckiego. Jednak dopiero w obecnej roli miałam okazję poznać specyfikę nauczania poza granicami kraju. Podziwiam Państwa za kreatywność, która sprawia, że młodzi Polacy poświęcają swój czas wolny na dodatkową naukę, są zainteresowani krajem swojego pochodzenia, jego kulturą i dziedzictwem. Jestem przekonana, że przyniesie to wiele korzyści w przyszłości – zapewniła Agata Kornhauser-Duda.

fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Pierwsza Dama wysłuchała wypowiedzi nauczycieli o pracy w historycznie mocno związanym z Polską państwie oraz poznała wyzwania, przed którymi stoją edukatorzy delegowani do pracy w Republice Mołdawii. Nauczanie na obczyźnie jest misją szczególnie trudną w czasie pandemii, kiedy kontakty międzyludzkie są utrudnione, a możliwość wyjazdu do rodziny i przyjaciół w Polsce ograniczony. Praca za granicą wiąże się też z wieloma wyzwaniami, takimi jak dostosowywanie się do nowych realiów, adaptacja w nieznanej społeczności, poznanie i zaakceptowanie innej kultury.

– Tym bardziej jestem Państwu wdzięczna za misję, której się podjęliście – stwierdziła, dziękując jednocześnie za promowanie dobrego wizerunku Polski za granicą oraz za patriotyczne wychowanie dzieci i młodzieży.

fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Dyskutowano o różnicach w systemie edukacji polskim i mołdawskim, podręcznikach do nauczania języka polskiego, metodach pracy czy trudnościach uczniów, np. z opanowaniem polskiej gramatyki. Pierwsza Dama podziękowała za zaangażowanie w akcję Narodowe Czytanie oraz za przygotowanie uczniów do konkursu „Słowem–Polska”, którego druga edycja wystartuje niebawem. Rozmowa toczyła się także wokół doświadczeń pedagogów z pracy w innych krajach oraz ich motywacji do podjęcia pracy w roli nauczyciela polonijnego.

https://twitter.com/BZdaniuk/status/1463289340549906432

W spotkaniu uczestniczyli Ambasador RP w Republice Mołdawii, Bartłomiej Zdaniuk oraz Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, minister Adam Kwiatkowski.

Kancelaria Prezydenta RP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl