Piechociński: Tusk nie panuje nad swoją partią

Premier Donald Tusk nie panuje nad swoją partią – akcentuje Janusz Piechociński.

Wicepremier i lider PSL podkreśla na łamach „Rzeczpospolitej”, że Donald Tusk traci w szeregach własnej partii większość koalicyjną. Szef ludowców nawiązuje do głosowania dotyczącego uboju rytualnego.

Donald Tusk zniósł dyscyplinę partyjną i część posłów PO głosowała przeciw rządowemu projektowi.

Ten wywiad należy interpretować w kategoriach trudności wewnętrznych i zewnętrznych samego wicepremiera jak i PSL – podkreśla socjolog Marcin Palade.

 Od kilku tygodni obserwujemy proces słabnięcia pozycji Piechocińskiego jako lidera PSL. To przejawia się m.in. wzmacnianiem pozycji i częstszym niż dotychczas zabieraniem głosu przez dotychczasowego szefa partii Waldemara Pawlaka i osób z nim związanych. Także poprzez fakt, że coraz mocniejszą pozycją w partii zyskują działacza z bliskiego otoczenia Piechocińskiego, czyli grupa młodych samorządowców PSLzauważa Marcin Palade.

Jeżeli chodzi o czynniki zewnętrzne jak dodał Marcin Palade wynikają one ze słabnięcia pozycji obecnej koalicji.

To jest któryś z kolei „drobny” konflikt w koalicji, co w dużej mierze jest konsekwencją słabnięcia pozycji obecnego układu politycznego. Przejawia się to m.in. w wynikach sondaży czy popularności premiera, Rady Ministrów, ale także obu partii. Trzeba mieć na uwadze fakt, że zarówno PO jak i PSL mają notowania niższe niż w ostatnich wyborach parlamentarnych przeprowadzonych w 2011 roku. Donald Tusk, jaki i Janusz Piechociński mają wewnętrzną opozycję, ale także oglądając słupki sondażowe widzą, że część partii opozycyjnych rośnie w siłę podkreśla Marcin Palade.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl